İç hastalığı kliniğinde yatmakta olan pulmoner emboli tanılı hastaların wells ve modifiye cenevre skorlarının korelasyonu
The correlation of wells and modified geneva scores of patients diagnosed with pulmonary emboly in the internal disease clinic
  1. Tez No: 790963
  2. Yazar: DERYA ŞENEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Pulmoner emboli hemen her uzmanlık dalında karsılasılabilen bir hastalık olmakla birlikte, klinik bulguların çesitlilik göstermesi ve baska hastalıkları taklit edebilmesi, risklerin iyi bilinmemesi, kesin tanı için zamana ihtiyaç olması, ayırıcı tanıda akla gelmemesi gibi nedenlerle tanı konulamayabilir. PE'de tanı ve tedavideki gelismelere ragmen klinikte halen bir takım güçlüklerle karsılasılmakta ve kesin tanı için genellikle tüm pulmoner vasküler yatagın görüntülenmesi gerekmektedir (2). Cerrahinin immobilizasyona yol açarak emboli riskini artırdığı iyi bilinmesine karşılık, dahili hastalıklardaki risk çoğunlukla ihmal edilmektedir. Cerrahi servislerinde yatan hastaların %40'ında, dahiliye servislerde yatan hastaların %20'sinde VTE gelişmektedir. Hastanedeki ölümlerin % 10'unun sebebi PTE'dir (3). Pulmoner tromboembolizm kuşkusu olan hastaların semptom, bulgu ve taşıdıkları risk faktörlerine göre skorlanarak klinik olarak“düşük, orta ve yüksek olasılıklı”olarak sınıflanmaları, ampirik tanı ve tedavi yaklaşımında yarar sağlar. (4)Wells (Kanada) skorlaması ve modifiye Geneva (Cenevre) skorlaması, yaygın olarak kullanılan, geçerli kılınmış klinik skorlama yöntemleridir (Tablo 2, 3) Cenevre skorlamasının prospektif olarak, sadece ayaktan gelen hastalarda geçerliliği kanıtlanmıştır ve dolayısıyla yatan hastalarda Wells skorlamasının kullanılması önerilmektedir (5-7). Hekimlerin bir kısmı, modifiye Geneva skorlamasını daha objektif olarak değerlendirirler. Wells ve Modifiye Geneva klinik skorlamaları cerrahi olgular dışında, malignite, kronik kardiyopulmoner ek hastalığı bulunanlar ve 75 yaş üzerindeki hastalarda da etkin bir şekilde kullanılabilir (8,9). Çalışmamızda dahiliye servisinde yatmakta olan ve Pulmoner BT anjiyografi tekniği ile pulmoner emboli tanısı alan hastaların Modifiye Cenevre ve Wells skorlama sistemlerine göre klinik risk skorlamasının değerlendirilmesi ve yatan hastalarda bu skorlama sistemlerinin geçerliliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although pulmonary embolism is a disease that can be encountered in almost every specialty, the diagnosis may not be made due to the variety of clinical findings and mimicry of other diseases, the risks are not well known, the need for time for a definitive diagnosis, and it is not considered in the differential diagnosis. Despite the advances in diagnosis and treatment in PE, some difficulties are still encountered in the clinic, and imaging of the entire pulmonary vascular bed is generally required for a definitive diagnosis (2). Although it is well known that surgery increases the risk of embolism by causing immobilization, the risk in internal diseases is mostly neglected. VTE develops in 40% of the patients hospitalized in the surgical wards and in 20% of the patients hospitalized in the internal medicine wards. The cause of 10% of deaths in the hospital is PTE (3). Scoring patients with suspected pulmonary thromboembolism according to their symptoms, signs and risk factors and classifying them as clinically“low, medium and high probability”provides benefits in the empirical diagnosis and treatment approach. (4)Wells (Canada) scoring and modified Geneva (Geneva) scoring are commonly used validated clinical scoring methods (Tables 2, 3) Geneva scoring has been prospectively validated in outpatients only, and it is therefore recommended to use Wells scoring in inpatients (5-7). Some physicians evaluate the modified Geneva scoring more objectively. Wells and Modified Geneva clinical scores can also be used effectively in patients with malignancy, chronic cardiopulmonary comorbidity, and patients over 75 years of age, apart from surgical cases (8,9). In our study, it was aimed to evaluate the clinical risk scoring according to the Modified Geneva and Wells scoring systems of patients hospitalized in the internal medicine service and diagnosed with pulmonary embolism using the Pulmonary CT angiography technique and to compare the validity of these scoring systems in hospitalized patients.