Bir pozitivizasyon örneği: Türk milliyetçiliği ve din
Relijion and Turkish nationalism: As an example of positivization
  1. Tez No: 62556
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma bir ideoloji olarak Türk Milliyetçiliği ve İslam'ın epistemolojik argümanlar dolayımıyla, Yusuf Akçura örneğinde din ve ideolojinin nasıl bir ilişkiler yumağı ortaya koyduğu üzerindedir. Modernliğin yükselişi ile beraber sosyal dünyanın yeniden anlamlandırılması sorununda ortaya koydu. Böyle bir zeminde modern bir ideoloji olarak milliyetçilik; sosyal dünyayı anlamdın İmanın bir biçimi olarak ortaya çıkıyordu. Bu anlamdırma sürecinde epistemoloji, olguları ve farklı anlamlandırmaları yeniden tanımlayarak, ideolojik söylemin sosyal dünyayı anlamlandırması için önemli argümanlar sunuyordu. Farklı bir anlamlandırma kategorizasyonu olarak din, ideolojik söylem için pozitivist epistemolojik argümanlarla yeniden tanımlanarak, milliyetçi söyleme içselleştirilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is trying to analyze the articulation of religion and Turkish nationalism as an ideology by means of epistemological argumantation in the case of Yusuf Akçura. By the emergence of modernization the problem of identification of the social world emerged as well. At this level, nationalizm as a modern ideology emerged as a kind of identification of the social world. In this identification procees, epistemology is redefining diffecent kxnds of identification and facts in order to provide important argümants to ideologic discourse. Religion as a different kind of identification, is being by positivistic epistemologic argumants to ideologic discourse and is being internelized into nationalistic discorse.