Ülkemizdeki kamu kurum ve kuruluş arşivlerinin arşiv mevzuatı açısından incelenmesi
Investigation of establishment archives of state eaterprises with respect to their existing archive legislature
  1. Tez No: 62555
  2. Yazar: A. FEHMİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çok zengin bir arşiv malzemesine sahip olan Ülkemizde mevcut belgeler ne yazık ki, günümüze kadar arşivciliğin gerektirdiği teknikler çerçevesinde toplanıp, korunup sınıflandırılarak istenilen seviyede kullanıma sunulamamıştır. Bunun en başta gelen nedenlerinden biri, arşivleri düzene sokacak ve arşiv sorunlarına çözüm getirecek yasal düzenlemelerin olmayışıdır. Arşiv hizmetlerinin tam ve eksiksiz görülebilmesi için gerekli olan öğelerden en önemlilerinden biri yasal düzenlemelerdir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren gerek arşivlerin idaresi ve çalışmalarının bir düzene bağlanması gerekse bina ve uzman personel sağlanması için çeşitli yasal düzenlemeler yapılmıştır. 1984 yılına kadar yapılmış olan pekçok yasal düzenleme çeşitli nedenlerle uygulama alanı bulamamış ve yürürlükten kaldırılmıştır. Günümüzde ise iki yasa ve bir yönetmelikle arşivlerin yönetimi için gerekli yasal gereksinimler karşılanmaktadır. Bu yasa hükümleri kamu kurum ve kuruluş arşivlerine çeşitli yükümlülükler getirmektedir. Arşivlerimizle ilgili yürürlükte bulunan yasal düzenlemelerin kamu kurum ve kuruluş arşivlerimize getirdiği yükümlülükler çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluş arşivlerimizin durumunun incelendiği çalışmamızda sözkonusu arşivlerimizin sorunları incelenip bu sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmektedir. 116
Özet (Çeviri)
There are very rich archival materials in our country, but unfortunately these sources have not been collected, preserved, classified and presented for use properly. One of the main reasons for this is that the lack of statutory regulations that would solve the problems and bring order to the state archives. For a full and better archival services one of the first necessary conditions is the legislations. From the early years of the Republican period different statutory regulations have been prepared in order to organize the management and put the services in an order, and also to provide the necessary conditions and trained staff for the public archives. Many legislations made until 1984 have been abolished due to their ineffective usage. Today, two legislations and one regulation meet the needs of the state archives. These statutory legislations require state archives to discharge many responsibilities. The aim of this study is to investigate the conditions of the archives of the state institutions and to identify the problems, and thus offer some solutions to these problems within the limitations of the existing legislations. 117