Drama destekli müzik terapisinin depresyon tanısı almış bireylerde etkisi
The effect of drama-assisted music therapy on diagnosed with depression
  1. Tez No: 625564
  2. Yazar: ANIL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın örneklemini Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Psikodrama Enstitüsü'nde 14 Kasım 2019- 29 Aralık 2019 tarihleri arasında, depresyon tanısı almış bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın temel amacı, klinik tedavileri devam eden danışanlarda, drama tabanlı müzik terapisinin etkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmadaki uygulamaların danışanlara yararlı olup olmadığı araştırma kapsamı içindedir. Bu amaçla, drama tabanlı müzik terapi çalışması, danışanların terapi hizmeti aldıkları enstitüde yapılmıştır. Bu araştırma nicel ve nitel veri kaynaklarını içermektedir. Araştırmanın verileri ön test-son test kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, uygulamanın yapıldığı kurumdaki uzman psikolog gözlem formu ve danışan görüşleri ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sample of this study consists of individuals diagnosed with depression between 14 November 2019 and 29 December 2019 at the Psychodrama Institute in Çankaya, Ankara. The main purpose of the study is to investigate the effect of drama-based music therapy in clients whose clinical treatment is ongoing. Whether the applications in this study are beneficial to the clients are within the scope of the research. For this purpose, the drama- based music therapy study was conducted in the institute where the clients received therapy services. This research includes quantitative and qualitative data sources. The data of the research were obtained by using pretest-posttest. In addition, the expert psychologist at the institution where the application was performed was supported by the observation form and the opinions of the client.