Çalışanların algılanan yönetici desteğinin duygusal emek üzerindeki etkisinin belirlenmesi: Bir araştırma
The effect of perceived supervisor support of employees on emotional labor: A research
  1. Tez No: 625563
  2. Yazar: YASİN BAŞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYDIN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Algılanan yönetici desteği, çalışanın gözünde örgütün temsilcisi olan yöneticilerinin gerek iş konusunda gerekse duygusal anlamda kendilerinin yanında olduğunu hissetmesidir. Çalışanların işlerini yerine getirdiği esnada onlardan beklenen ve tarifi olmayan, mimik, benden duruşu, ses tonu gibi duygusal gösterimler ise duygusal emek olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada algılanan yönetici desteğinin duygusal emek ile ilişkisi ortaya konulmuş ve algılanan yönetici desteğinin duygusal emeğin boyutları ile ilişkisi araştırılmıştır. İstanbul'da vakıf üniversitelerinde çalışan bireylerden toplanan 241 anket SPSS (IBM SPSS Statistics) paket programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda algılanan yönetici desteği ile duygusal emek ve duygusal emeğin boyutlarından olan derinlemesine eylem arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan regresyon analizi ile de algılanan yönetici desteğinin duygusal emeği pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perceived executive card is that the managers, who are representatives of the organization in the eyes of the employee, feel that they are with them both for business purposes and emotional use. Emotional labor such as facial expressions, posture from me, and tone of voice, which are not expected and described by them, are defined as emotinal labor. In this study, the relationship between perceived manager support and emotional labor was revealed and the effect of perceived manager support on emotional labor was investigated. 241 questionnaires collected from individuals working in foundation universities in Istanbul were analyzed with SPSS package program. As a result of the analysis, it was determined that there is a positive relationship between perceived executive support and emotional labor and in-depth action, which is one of the dimensions of emotional labor. In addition, it was concluded that the perceived executive support affects emotional labor with the regression analysis.