Tribonacci ve lucas sayılarının üreteç fonksiyonları yardımıyla oluşan bazı özdeşlikler
Some identities constructed by means of the generating functions of tribonacci and lucas numbers
  1. Tez No: 625569
  2. Yazar: ESRA NAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Birçok çalışmadan faydalanarak oluşturulan bu tez toplam dört bölümdür. Giriş bölümü olan ilk bölümde tezin başlığında yer alan Lucas ve Tribonacci sayı dizilerinin de bulunduğu özel sayı dizileri ile ilgili genel bilgiler ve bu özel sayı dizilerinin terimleri kullanılarak elde edilen polinomlar ile ilgili tanım ve bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Lucas ve Tribonacci sayılarının tekrarlama bağıntıları ve bu sayılar yardımıyla elde edilen özdeşliklerden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Lucas ve Tribonacci polinomları ve bu polinomların üreteç fonksiyonları verilmiştir. Dördüncü bölüm ise sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis, which has been written by means of a number of existing literature, consists of four chapters. In the first section which is the introduction, general information about special number sequences including Lucas and Tribonacci number sequences which appear in the title of the thesis together with some definitions and information about the polynomials obtained using the terms of these special number sequences are given. In the second part, repetition relations of Lucas and Tribonacci numbers and examples of identities obtained with the help of these numbers are given. In the third chapter, Lucas and Tribonacci polynomials and their generating functions are given. The fourth part is the conclusion part.