Güneydoğu Anadolu Bölgesinde rüzgâr karakteristiğinin belirlenmesi ve küçük rüzgâr türbinleri ile enerji üretim potansiyellerinin araştırılması
Determination of wind characteristics in Southeastern Anatolia and energy production potentials by small wind turbines
  1. Tez No: 625574
  2. Yazar: ROZA GÜL BENCUYA İPEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1021
Özet
Dünyamızın ana enerji kaynağı güneştir. Sürekli devam eden doğal süreçte var olan enerji akışı dünyamızı ve varoluşu ayakta tutar. Güneşteki nükleer tepkimeler sonucunda oluşan güneş ışınlarının dünyamızla etkileşerek depolanmış ve dönüşmüş halleri farklı enerji kaynakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu enerji kaynakları arasında yenilenebilir enerji kaynakları ise, tükenme hızından daha hızlı kendini yenileyebilmesi ile tanımlanabilir. Bu yenilenebilir enerji kaynakları; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerji, biokütle enerjisi ve benzeri olarak sıralanabilir. Stratejik olarak enerji kaynakları ne kadar çok çeşitlendirilir ve ne kadar çok yenilenebilir enerjilerle desteklenir ise insanlık o ölçüde gelecekteki refahını garanti altına almış olacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında ise son 10 yıldaki sektör büyümesi ve yatırımlar ele alınacak olursa Rüzgâr Enerjisi ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarımsal amaçlı kullanım dikkate alınarak rüzgâr enerjisinin potansiyelini analiz etmek ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Rüzgâr Enerjisi Potansiyeli hakkında bilimsel kaynaklarda mevcut bilgi eksikliğini azaltmak için bir adım atmaktır. Çalışmada; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toplam 9 şehirdeki 24 adet meteoroloji istasyonuna ait veriler, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne ait Rüzgâr Enerjisi Potansiyel Atlası ve uydu görüntüleri eş zamanlı olarak incelenmiş, bölgeyle ilgili çeşitli bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda öncelikle bölgenin rüzgâr karakteristikleri belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca bölgedeki rüzgâr karakteristikleri dikkate alınarak yatay ve dikey eksenli rüzgâr türbinlerinin muhtemel performansları irdelenmiş, elde edilecek güç ve enerji değerleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main source of the World is the sun. The continuous energy flow in the natural process keeps our world alive and existence. The solar rays formed as a result of nuclear reactions in the sun interact with our world and are stored and transformed into different energy sources. Among thies energy resources, Renewable energy sources can be defined as being able to renew itself faster than depletion rate. These renewable sources are; solar energy, wind energy, geothermal energy, hydraulic energy and so on. The more strategically diversified the energy resources and the more they are supported by renewable energies, the more humanity will guarantee future prosperty. regarding the sector growth and invstments in the last 10 years, Wind Energy gains a special importance among renewable energy resources. The aim of this study; to analyse potential of wind energy by considering agricultural use in the Southeast Anatolia and to take a step to reduce the lack of information available in the scientific sources about the Southeastern Anatolia Region Wind Energy Potential. On this study; the data of 24 meteorological stations in 9 cities in Southeast Anatolia, Wind Energy Potential Atlas of General Directorate of Renewable Energy and satellite imagery were analyzed simultaneously and various information about the region was obtained. In this study, considering the wind characteristics in the region, possible performances of the horizontal and vertical axis wind turbines are examined and the power and energy values to be obtained are presented.