Fırat ve Dicle nehirlerinde yaşayan cyprinion macrostomus (heckel, 1843) populasyonlarının mikrosatellit DNA analizi
Microsatellite DNA analysis of cyprinion macrostomus (Heckel, 1843) populations in Euphrates and tigris rivers
- Tez No: 625580
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalıĢmada Fırat ve Dicle nehirlerinde yaĢayan Cyprinion macrostomus popülasyonunun genetik yapısının DNA düzeyinde belirlenmesi amaçlanmıĢtır. Fırat ve Dicle nehir sistemlerinden yakalanan balık örneklerinden kas dokusu alınarak DNA izolasyonu kit ile yapılmıĢtır. Daha sonra on mikrosatellit marker (MFW-1, CyPG3, CyPG8, SarN7G5, Barbus27, Barbus31, Barbus33, Barbus50,MFW-9,MFW-7) kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) sisteminin kullanılabilirliği çalıĢılmıĢtır. Bu markerlerden altı tanesinde (MFW-1, MFW-9, MFW-7, Barbus33, CypG3, Barbus27) hibridizasyon sağlanarak PZR ürünü elde edilmiĢtir. OluĢan ürünler kapillerelektroforez ile fragmant analizi yapılarak bireylerin allelleri tespit edilmiĢtir. Mikrosatellit lokuslarının allel sayıları bakımından en çok polimorfizmi gösteren lokusun 23 allel sayısıyla MFW-9, en az polimorfizm gösteren lokusun ise 2 allel sayısıyla CyPG3 olduğu tespit edilmiĢtir. Sonuç olarak; genetik çeĢitlilik çalıĢmalarında bu altı mikrosatellit markerden yararlanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the genetic structure of Cyprinion macrostomus population living in the Euphrates and Dicle rivers at DNA level. The fish samples taken from the Euphrates and Dicle river systems were taken with the DNA isolation kit. The availability of the Polymerase Chain Reaction (PZR) system was then studied using ten microsatellite markers (MFW-1, CyPG3, CyPG8, SarN7G5, Barbus27, Barbus31, Barbus33, Barbus50, MFW-9, MFW-7). Six of these markers (MFW1, MFW-9, MFW-7, Barbus33, CypG3, Barbus27) were hybridized to obtain the PZR product. The resulting products were analyzed by capillary electrophoresis and alleles of the individuals were determined. As a result; It is possible to utilize these six microsatellite markers in genetic diversity studies.