Carasobarbus luteus (Heckel, 1843) populasyonlarında mtDNA genetik varyasyonunun belirlenmesi
Determination of mtDNA genetic variation in Carasobarbus luteus (Heckel, 1843) populations
- Tez No: 470123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Carasobarbus luteus (Heckel, 1843) Fırat ve Dicle Nehirlerinde doğal olarak yaşayan bir balık türüdür. Gıda olarak yüksek talep gördüğü için ekonomik olarak önemlidir. Bu çalışmanın amacı C. luteus populasyonlarında mtDNA COI gen bölgesinin dizi analizleri yapılarak genetik çeşitliliğin belirlenmesidir. Toplamda 4 populasyondan 48 bireyin total DNA izolasyonu Ticari bir kit kullanılarak yapılmıştır. Hedef mtDNA Bölgesi Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile Çoğaltıldıktan sonra 3500 XL Genetic Analyzer cihazında dizi analizi yaptırılmıştır. mtDNA COI bölgesi dizi analizi yapılarak, 9 değişken bölge ve 4 haplotip tespit edilmiştir. Haplotip ve nükleotid çeşitliliği sırasıyla 0.409 ile 0.535 ve 0.00089 ile 0.00534 arasında hesaplanmıştır. Pairwise FST değerleri -0.16880 ila 0. 33181 arasında değişmekte olup Diyarbakır popülasyonu diğer tüm populasyonlarla arasındaki değerler istatiksel olarak önemli çıkmıştır. Median-Joining Network haplotip ağında, toplam 4 haplotip belirlenmiştir. Tajima's D ve Fu' Fs test değerleri tüm populasyonlarda istatistik olarak önemsizdir (p>0.05). Yapılan bu çalışma ile elde edilen sonuçların tamamı C. luteus türü için ilk kez elde edilmiş verilerdir. mtDNA COI 625 gen bölgesi için belirlenen haplotipler literatür açısından yeni sonuçlar olup, bu türün genetik çeşitliliği açısından önemli bir veri seti oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine genetic variation of C. luteus populations by conducting gene sequence analysis of mtDNA COI locus. Total DNA of 48 individuals from 4 populations in total was isolated using a commercial kit. Sequence analysis was conducted through 3500 XL Genetic Analyzer device following the amplification of target mtDNA locus via Polymerase Chain Reaction (PCR). With sequence analysis of mtDNA COI locus, 9 polymorphic sites and 4 haplotypes were determined. Haplotype and nucleotide diversity were calculated between 0.409 - 0.535 and 0.00089 - 0.00534, respectively. Pairwise FST results ranged between -0.16880 and 0. 33181, values of Diyarbakır population were found to be statistically significant compared to all of the other populations. Totally 4 haplotypes were detected in Median-Joining Network haplotype network. Tajima's D and Fu' Fs tests values were statistically insignificant for all populations (p>0.05). All of the results obtained with this study are the data that were extracted for C. luteus species for the first time. Haplotypes determined for mtDNA COI 625 locus are new results for the literature, generated a critical data set in terms of genetic diversity of this species.