Çağdaş Türk tiyatrosunda dramatik potansiyel olarak normal dışı davranışlar
Abnormal behaviours as a dramatic potential in contemporary Turkish theatre
- Tez No: 62561
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezde 1950'den sonra yazılmış olan Türk oyunlarından ellialtı tanesi incelenmektedir. Bu elli altı oyun, psikolojik anlamda normaldışı davranan oyun kişilerini içermektedir. Tez, öncelikle normal ve normaldışı kavramlarım tartışmaktadır. Bu tartışma bilimsel ve felsefel düzeyde yapılmakta ve normaldışı davranışın sınırlarını belirlemeye çalışmaktadır. Ardından, bilimsel bakış açısı ile normaldışı olan ve sanatsal anlamda normaldışı olanın ayırımları ele alınmaktadır. Daha sonra, incelenen Türk oyunlarındaki normaldışı davranışlar psikiyatrik ölçülerle belirlenmektedir. Bu veriler tiyatro sanatı açısından değerlendirilmektedir; ruhsal sorunlar yazar tarafından hangi amaçla ve hangi dramatik işlevi ile kullanılmıştır? Tezdeki oyun incelemeleri bu sorulan yanıtlamaya yöneliktir. Dramatik bir potansiyel olarak normaldışı davranış, oyunlarda, öze ve biçime yönelik kullanımları ile belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin sonucunda görülenler genel olarak şunlardır: Çağdaş Türk tiyatrosu yazarları çoğunlukla ruhsal sorunları, toplumsal sorunları göstermek için kullanmışlardır. Ruhsal sorunları bir insan gerçeği olarak ele alan ve karakter yaratmaya yönelik kullanan yazarlar azdır. Ruhsal sorunlar, çağdaş tiyatro biçimleri açısından çokça kullanılmış ama aynı denemelerde öze yönelik işlevleri sınırlı kalmıştır. 201
Özet (Çeviri)
In this thesis, fiftysix Turkish plays, which were written after 1950, have been studied. These fiftysix plays imply characters who have abnormal psychological behaviours. In this study, the concepts of“normal and abnormal”have been discussed in the philosophical level and it is attempted to determine the borders of abnormal behaviours. Then, the difference of“abnormal”in view of science and is studied art. And then, the examined abnormal behaviours in Turkish plays are determined according to the psychological criterions. This data is evaluated in terms of theatre arts. What is the purpose or the dramatic function of the psychological problems (which were) used by the playwright? The plays studied in this thesis are considered to answer these questions. Abnormal behaviours as a dramatic potential are intented to be determined by their usages according to the essence and form in plays. Generaly, what is observed at the end of the thesis is of following: Contemporary Turkish playwrights used the psychological problems mostly to indicate social problems. Playwrights who have studied the pcychological problems as a human reality or who studied those problems to create characters, are very rare. Psychological problems are used very often for contemporary theatre forms, but in these studies functions for intentional essence have stayed very limited. 200