Elektrofizyolojik olarak incelenen karpal tünel sendromu ön tanılı hastalarda antropometrik ölçümler, kutanöz sessiz süre ve metabolik sendrom birlikteliği
Anthropometric indices, cutaneous silent period and metabolic syndrome in patients who were evaluated electrophysiologically with carpal tunnel syndrome prediagnosis
  1. Tez No: 625611
  2. Yazar: MAHIR YUSIFOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNİSA DİLEK ATAKLI, UZMAN SEZİN ALPAYDIN BASLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Metabolik sendrom varlığının ve antropometrik ölçümlerin medyan sinir tuzaklanması gelişimindeki rolünün ve metabolik sendrom kriterlerinin her birinin antropometrik özelliklerden bağımsız olarak elektrofizyolojik değerlerde kötüleşmeye katkısının olup olmadığının araştırılmasıdır. Yöntem: Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu (KTS) saptanan 41 olgu ve elektrofizyolojik incelemesi normal olan, KTS kliniği tanımlamayan 43 kişi çalışmaya dahil edildi. Medyan ve ulnar sinir duysal ve motor ileti incelemeleri ile karşılaştırmalı hassas testler çalışıldı. Abduktor pollisis brevis kasından 2.parmak ve 5.parmaktan ağrı şiddetinde uyarımla kutanöz sessiz süre (KSS) kaydedildi. Bilek derinliği, bilek eni, bilek çevresi, avuç boyu, avuç eni ve 3.parmak uzunluğu ölçüldü. Subjektif yakınmalar Boston sorgulama formu (BSF) ile değerlendirildi. Metabolik sendrom (MetS) bileşenleri National Cholesterol Education Program/Adult Treatment Panel-3 tanı kriterleri gözetilerek belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To search the electrophysiological aspect of carpal tunnel syndrome (CTS) and its relation to anthropometric measurements as well as to metabolic syndrome (MS) indices. Method: 43 healthy participants and 41 patients with CTS were enrolled. Sensory and motor nerve conduction studies of median and ulnar nerves and the“sensitive”comparison tests were performed. Cutaneous silent period (CSP) was searched by stimulating either second or fifth digit while recording over thenar. Subjective complaints of the patients were assessed by Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire (BCTQ). Hand and wrist width, wrist depth and palm length were measured. Indices for MS were determined. MS is defined by using National Cholesterol Education Program/Adult Treatment Panel 3 (NCEP ATP3) diagnostic criteria.