Tiroid fonksiyon bozukluğu bulunan hastalarda karpal tünel sendromu insidansı: Ultrason ve elektrofizyolojik testler ile değerlendirme
Incidence of carpal tunnel syndrome in patients with thyroid dysfunction: The evaluation by ultrasonography and electrophysiologic tests
- Tez No: 247971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; US ve elektrofizyolojik testleri kullanarak hipo ve hipertiroidili hastalardaki karpal tünel sendromu (KTS) görülme sıklığını ortaya koymaktır. Çalışmanın ikincil amacı karpal tünel ultrasonu (US) hakkında bilgi ve deneyimimizi arttırarak, KTS ön tanılı olgularda ultrasonografik muayeneyi günlük rutin incelemeye dahil etmektir.Gereç ve Yöntem: Çalışma 23 hipotiroidili, 17 hipertiroidili olmak üzere 40 hasta ve 21 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu üzerinde planlandı. Tiroid fonksiyon bozukluğu dışında KTS'ye predispozisyon oluşturabilecek herhangi bir etiyolojik faktör içerenler çalışmaya dahil edilmedi. Hasta ve kontrol grubuna US inceleme öncesinde heriki el bileğine yönelik elektrofizyolojik testler uygulandı.US muayenesi sırasında; median sinirin, distal radyal düzey (DRD) ve proksimal karpal kemikler düzeyindeki (PKD) internal ekojenitesi, komşu tendon, kas, vasküler yapıların durumu değerlendirildi. Median sinirin DRD ve PKD'de AP ve transvers çapları ile transvers kesitsel alanları ölçüldü. KTS tanısı alan hastalarda, median sinirin PKD'de belirgin kesitsel alan artışı gösterdiği izlendi. PKD'deki median sinir alan değeri 10 mm² ve üzerinde olan hastalara ultrasonografik olarak KTS tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of in this study investigates the incidence of carpal tunnel syndrome in patient with hypothyroidism and hyperthyroidism using ultrasonography and electrophysiologic tests. Second objective of this study is improving knowledge and practice of carpal tunnel ultrasonography for daily routine evaluation in patients with suspected of carpal tunnel syndrome.Materials and Methods: The study has been established in 40 patients with diagnosed 23 hypothyroidism and 17 hyperthyroidism. The control group has 21 healthy volunteers. Patients that have only thyroid dysfunction were included. Cases with any other etiological factor to predisposition of carpal tunnel syndrome were not included in this study. Electrophysiological tests were done both wrists of patient and control groups before sonographic evaluation.Median nerve?s internal echogenity, nearly tendon, muscle, vascular structures was examinee by ultrasonography at distal radial and proximal carpal bones level?s. At this level?s, anteroposterior and transverse diameter of median nerve, transverse cross-sectional area was measured. Median nerve of patient diagnose with carpal tunnel syndrome showed that cross-sectional area of carpal bones level increased. If cross-sectional of median nerve at carpal bones level 10 mm² and higher diagnosed ultrasonographcially carpal tunnel syndrome.