Aksiller metastazı olan invaziv meme karsinomu hastalarında, lenfadenopatinin ADC değeri ile tümörün moleküler subtipi ve histopatolojik derecesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the adc value of lymphadenopathy and the molecular subtype and histopathological grade of the tumor in patients with invasive breast carcinoma with axillary metastasis.
  1. Tez No: 625612
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAL KAZCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN HASANEFENDİOĞLU BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Aksiller metastazı pozitif tespit edilen Luminal A ve Luminal B invaziv meme karsinomu hastalarında malign lenfadenopatilerin(LAP) minimum(min) ADC değerinin; tümörün moleküler subtipi, histolojik derecesi ve Ki-67 indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, Mart 2014- Mart 2020 tarihleri arasında biyopsi ve operasyon sonrası aksiller metastazı tespit edilen invaziv meme kanseri tanısı almış, preoperatif meme MR görüntüleri değerlendirilen, 103 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Moleküler subtipler, nükleer grade ve Ki-67 proliferasyon indeksi ile malign lenfadenopatilerin min ADC değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız 26-80 yaş aralığındaki ( ortalama yaş 48,9 ) 103 kadın hasta ile gerçekleştirilmiştir. Luminal A hasta grubunda yaş ortalaması, Luminal B grubun yaş ortalamasına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti.(p=0.042). 34 hasta Luminal A, 69 hasta Luminal B grubundaydı ve olgularda 3 farklı histolojik tipte meme kanseri tanısı kondu. Sırasıyla Luminal A'da %76,4 (26/34) invaziv duktal karsinom, %14,7(5/34) invaziv lobuler karsinom, ve %0,88(3/34) mikst invaziv duktal karsinom ve Luminal B'de ise %92,7 (64/69) invaziv duktal karsinom, %0,2(2/69) invaziv lobular karsinom ve %0,04(3/69) mikst invaziv duktal karsinomdu. Luminal A grubunda LAP'ların min ADC ortalaması 0.699±0.148 (0.413-0.986), Luminal B grubunda ise LAP'ların min ADC ortalaması 0.57±0.155 (0.169-0.95) dir. Luminal A ve B hasta gruplarında metastatik lenfadenopati min ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.(p= 0.00005). Luminal A grubunda 28 hasta düşük grade'li(NG1-2), 6 hastada yüksek (NG3) grade'liydi. Luminal B grubunda ise 44 hasta düşük grade'li(NG1-2), 25 hasta yüksek(NG3) grade'liydi. Yüksek dereceli (NG3) tümörlerde metastatik LAP'ların min ADC ortalaması 0.596±0.149 (0.291-0.942) iken düşük dereceli(NG 1-2) tümörlerde ise min ADC ortalaması 0.62 ±0.17 (0.169-0.986) dır. Fakat istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0.2508). Düşük proliferasyonlu (Ki-67 < %20) tümörlerde min ADC ortalaması 0.671± 0.149 (0.354-0.986), yüksek proliferasyonlu (Ki-67 > %20 ) tümörlerde ise min ADC ortalaması 0.565 ±0.161 (0.169-0.95)dir. Min ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p= 0.0004375). Sonuç: Çalışmamızda daha agresif olan Luminal B tümörlerde ve yüksek proliferasyon indeksine sahip tümörlerde izlenilen metastatik lenfadenopatilerin, tümörün agresivitesi ile korele olarak daha düşük min ADC değerleri gösterdiğini saptadık. Tümörlerin nükleer grade'lerine göre yaptığımız karşılaştırmada istatiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tümörün moleküler subtipi ve prognostik faktörlerin karşılaştırıldığı çalışmamızda min ADC ölçümünün ortalama ADC ölçümüne göre daha anlamlı olabileceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: By obtaining data of the Luminal A and Luminal B breast carcinoma patients which are positive for axillary metastasis, we aimed to investigate and identify the relationship between min. ADC values of malign lymphadenopathies (LAP) and three tumor parameters including molecular subtype, histological grade and Ki-67 proliferation indices. Materials and Methods: In this study, we included 103 female patients who were diagnosed, after biopsy and operation, with invasive breast cancer in between March 2014-2020 and whose pre-operative breast MRI images were retrospectively evaluated. Molecular subtypes the tumors, nuclear grades and Ki-67 proliferation indices were compared to the respective min. ADC values of the LAPs. Results : Our study was conducted with 103 female patients whose ages ranged between 26-80 (mean: 48.9). Average ages of patients with Luminal A tumor were found significantly higher than those with Luminal B tumor .(p=0.042). Luminal A group consisted of 34 patients and Luminal B group contained 69 patients. Also, the cases included in this study were diagnosed as breast cancer with three different types of histology. Of the Luminal A tumors, histopathological analysis identified 76.4 % (26/34) as invasive ductal carcinoma, 14.7 % (5/34) as invasive lobular carcinoma, and 0.88 % (3/34) as mixed invasive ductal carcinoma. However, analysis of Luminal B tumors revealed 92.7 % (64/69) as invasive ductal carcinoma, 0.2 % (2/69) as invasive lobular carcinoma and 0.04 % (3/69) as mixed invasive ductal carcinoma. Average min. ADC values of LAPs were calculated as 0.699±0.148 (0.413-0.986) and 0.57±0.155 (0.169-0.95) for Luminal A and Luminal B groups, respectively. The difference calculated between metastatic LAPs' min. ADC values were found significant between Luminal A and Luminal B groups (p= 0.00005). 28 patients within Luminal A group were graded as nuclear grade 1-2 (NG1-2), and the remaining 6 patients were nuclear grade 3 (NG3). In Luminal B groups, 44 patients were graded as NG1-2 and 25 as NG3. In calculations, average min. ADC values of metastatic LAPs in NG3 tumors were quantified as 0.596±0.149 (0.291-0.942), whereas NG1-2 tumors as 0.62 ±0.17 (0.169-0.986). But the obtained difference was not statistically significance (p=0.2508). In final analysis, average min. ADC values of the tumors with low proliferation indices (Ki-67 < 20 %) were calculated as 0.671± 0.149 (0.354-0.986), however, those with high proliferation indices (Ki-67 > 20 % ) were 0.565 ±0.161 (0.169-0.95). The difference between min. ADC values were found statistically significant (p= 0.0004375). Conclusion: In our study, we showed that the metastatic lymphadenopathies found either in Luminal B tumors which are more aggressive, or the tumors which have high Ki-67 proliferation indices generated significantly lower min. ADC values, as negatively correlated with the aggresivity levels. However, not any significant difference was observed in the comparison of min ADC values between different nuclear grades.