Süne ve kımıl zararına uğramış buğdaylarda proteaz enzimi inaktivasyonunda ultrasonik ses dalgalarının kullanım imkanları
Using possibilities of ultrasonication to inactivate proteolytic enzymes in bug-damaged wheat
- Tez No: 625623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tahılların özellikle de buğdayların en önemli zararlıları Eurygaster spp. (süne) ve Aelia spp. (kımıl) cinslerine ait kalkan kanatlı böceklerdir. Bu böcekler insanlık için en stratejik ürün olan buğday başta olmak üzere tahıllarda çok önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadırlar. Türkiye'nin 20 milyon ton kadar olan yıllık buğday üretimi süne ve kımıl zararı nedeni ile yıldan yıla önemli verim ve kalite kayıplarına uğramaktadır. Süne zararı sonucu fiziksel özelliklerinde önemli bir farklılaşma olmayan emgili buğday taneleri öğütme öncesi temizleme ve yıkama işlemleri ile sağlam tanelerden etkili bir şekilde ayrılamamakta ve son ürün kalitesi üzerine olumsuz etki yapmaktadır. Süne emgi zararlı buğday tanelerinin unları, özellikle proteolitik enzimler olmak üzere içerdikleri süne kaynaklı enzimler nedeniyle son ürüne işleme sırasında sağlam tanelerden elde edilen unların da teknolojik kalitesini düşürmektedir. Ultrasonik ses dalgaları birçok alanda olduğu gibi gıda alanında da enzimleri inaktive etmek için güvenle kullanılabilen bir tekniktir. Ultrasonik ses dalgaları ortamda boylamsal olarak ilerler ve farklı frekans ve dalga boyunda farklı mekanik, fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal etkilere neden olurlar. Bu araştırmada süne emgili buğday tanelerine farklı güçlerde ve sürelerde ultrasonik ses dalgaları uygulayarak, taneye göre daha yumuşak olan emgi bölgesinde süneden kaynaklanan proteolitik enzimlerin inaktive edilme imkanlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 96 W gücündeki ultrasonikasyon sistemi ile sağlam ve süne emgili buğday taneleri faklı güçlerde (%25, %50, %75 ve %100) ve farklı sürelerde (0, 4, 8 ve 12 dakika) su içerisinde muamele edilmiştir. Muamelenin etkinliğini belirlemek için örnek unlarında renk, düşme sayısı, sedimantasyon, yaş ve kuru öz, gluten indeks, toplam serbest amino asit ve GC-MS ile serbest prolin ve glutamik asit amino asitlerinin miktar analizleri yapılmıştır. Farklı güç ve sürelerde ultrasonik uygulamaların; örneklerin L*, a* ve b* renk değerlerini (54.14, 7.95 ve 15.68), düşme sayılarını (323 saniye) ve normal ve beklemeli gluten indeks değerlerini (91.10 ve 51.75) istatiksel olarak önemli seviyede etkilemediği (p>0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most economically important pests for wheat belong to the genera of Eurygaster spp. (suni bug, sunn pest) and Aelia spp.. The pests belong to these generas (referred wheat bugs as general afterwords) cause important yield and quality loss mostly for wheat in particular and other cereals. 20 million tons of annual wheat production of Turkey suffers a loss every year in case of yield and quality due to the bug damage. The bug-damaged wheat in which there is no significant differentiation in case of physical characteristics could not be secluded from sound wheat by pre-treatments prior to milling and thus cause adverse effect on end product. The flour made from bug damaged wheat grains reduces the baking quality of entire flour lot including sound grain flour because of bug originated protease. Ultrasonic wave is a reliable method to inactivate enzymes in food industry. Ultrasonic waves move along longitudinally and cause different mechanic, physical, chemical and biochemical impacts on different frequency and wave length. In this study, the possibility on using ultrasonic waves at different power levels and time intervals to inactivate the wheat bug originated proteolytic activity of bug damaged part of wheat which is softer compared to whole kernel was investigated. On that purpose, the sound and bug-damaged wheat samples were sonicated in water (1:2) for different power levels (25%, 50%, 75% and 100%) and time intervals (0, 4, 8 and 12 minutes). Color, falling number, sedimentation, wet and dry gluten, gluten index values, total free amino acid contents, free prolin and glutamic acid contents of the samples were observed in order to determine the efficiency of the application. It is determined that the effect of sonication at different power levels and time intervals were not statistically significant (p>0.05) for L*, a* and b* color values (54.14, 7.95 and 15.68), falling number values (323 seconds), gluten index and prolonged gluten index values (91.10, 51.75).