Performance of short anchors inside the failure wedge
Kayma kaması içerisindeki kısa ankrajların performansı
- Tez No: 625631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ankraj tasarımının en yaygın kabul edilen temel kuralı ankraj kök boylarının, genel stabilite yenilmesine karşı dayanımı arttırmak için kayma kamasının dışına çıkarılmasıdır. Bunun yanında, kayma kamasının içerisi“yük almayan bölge”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, kayma kaması içinde ve dışındaki ankraj davranışlarını Plaxis 2D ve 3D sonlu elemanlar yöntemleri yardımıyla parametrik olarak incelemektedir. Sadece uzun ankrajlar içeren bir ankrajlı iksa duvarı, kısa ve uzun ankrajlar içeren iksalar ile farklı durumlarda karşılaştırılmıştır. Yedi uzun ankrajlı modele ek olarak yapılan yedi kısa ve uzun ankrajla karşılaştırılarak ankraj boyunun iksa davranışına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, eşit ankraj miktarı, 7L modeline eşit ekleme ve eşit yatay aralık gibi farklı durumlar incelenmiştir. Kayma kaması içinde kalan ankrajlar genel stabiliteye karşı güvenlik sayısını azaltmamakla birlikte, yatay deplasmanları azaltmaktadırlar. Hatta, kısa ankrajların yatay deplasmanları azaltmadaki performansının uzun ankrajlara göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar 3D analizler, farklı sonlu elemanlar paketleri ve zemin modelleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, ankrajların elasto-plastik modellenmesinin önemi vurgulanmıştır. Son olarak, ankraj modeli ve akma modeli analizleri yapılarak çeşitli etmenlerin kayma düzlemine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most widely accepted rule of thumb for anchor design is that bonded length of the ground anchors should be placed outside the failure wedge in order to increase resistance against overall stability. Moreover, failure wedge is defined as“no load zone.”This study investigates the performance of anchors inside and outside of the failure wedge by parametric studies performed through finite element analyses using Plaxis 2D and 3D. An anchored retaining wall with short and long anchors is compared with only long anchors in different arrangements. Seven long anchors (base model) are compared with additional seven short and long anchors to investigate the effect of anchor length on the retaining wall behavior. Also, different cases such as equal anchor quantity, equal addition to seven long anchors model and constant horizontal spacing are investigated. An efficiency term is defined to effectively compare these cases. Analyses have shown that anchors inside the failure wedge do not reduce factor of safety against overall stability, but decrease the lateral deformation of the retaining system. In fact, short anchors' performance on decreasing lateral deformations is found to be better than long anchors for practical comparisons. Results are compared with 3D analyses, different finite element packages and soil models. Also, importance of modelling anchors using elasto-plastic models are emphasized. Lastly, anchor model and associativity analyses have been performed to reflect the effect of various elements on the failure surface.