Varikosel operasyonlarında postoperatif ağrı kontrolünde transversus abdominis plan bloğun ve quadratus lumborum bloğun analjezi kalitesi ve postoperatif analjezik tüketimine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic efficacy and postoperative analgesic consumption of transversus abdominis plane block and quadratus lumborum block in varicocele operations in postoperative pain control
  1. Tez No: 625630
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada spinal anestezi altında varikoselektomi uygulanan hastalarda postoperatif analjezi için Transversus Abdominis Plan blok (TAPB) ve Quadratus Lumburum blok (QLB) etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Elektif şartlarda varikoselektomi operasyonuna alınan, 18-45 yaş arası, ASA 1 ve 2 hastalar çalışmaya dahil edildi. 80 hasta prospektif randomize dağılarak TAPB grubu (n=26), QLB grubu (n=26) ve kontrol grubu (n=28) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalar spinal anestezi altında operasyona alındı. Ameliyat bitiminde TAPB grubuna, pron pozisyonda ve USG kullanılarak posterior yaklaşım ile Transversus Abdominis Plan blok uygulandı. QLB grubuna, hasta lateral dekübit pozisyona alınarak USG aracılığıyla lateral Quadratus Lumborum blok uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir blok çeşidi uygulanmadı. Her üç gruba ameliyat bitiminde intravenöz yolla tramadol içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı takıldı. Hastalara servis takibinde 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18 ve 24. saatlerde vizüel Analog Skala (VAS) skor takibi yapıldı. VAS 4'ün üzerinde intravenöz 1 gr parasetamol verildi. HKA kullanım zamanı ve kullanım miktarları kaydedildi. Taburculuk öncesi QUİPS anketi doldurulması istendi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, bazal metabolizma indeksi (BMI), ASA skoru ve operasyon yönü ile ilgili dağılımsal fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the Transversus Abdominis Plan block (TAPB) and Quadratus Lumburum block (QLB) efficacy for postoperative analgesia in patients undergoing varicocelectomy under spinal anesthesia. Material and Methods: In this study, ASA 1 and 2 patients, aged 18-45 years, who underwent varicocelectomy operation under elective conditions, were included. 80 patients were divided into three groups as TAPB group (n = 26), QLB group (n = 26) and control group (n = 28) by prospective randomization. The patients were operated under spinal anesthesia. At the end of the operation, Transversus Abdominis Plane block was applied to the TAP group with a posterior approach using USG in the prone position. To the QLB group, the patient was placed in the lateral decubitus position and the lateral Quadratus Lumborum block was applied via USG. No block type was applied to the control group. Patient Controlled Analgesia (PCA) device containing tramadol was administered intravenously at the end of the surgery in all three groups. Visual Analogue Scale (VAS) score was questioned at 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18 and 24 hours in the follow-up of the patients. Intravenous 1 g paracetamol was given over VAS 4. PCA usage time and usage amounts were recorded. QUIPS questionnaire was requested before discharge. Results: There was no distributional difference between groups regarding age, basal metabolism index (BMI), ASA score and direction of operation (p> 0.05).