Destabilizing effects of stabilization programs the case of Turkish corporate sector
Stabilizasyon programlarının denge bozucu etkileri
- Tez No: 144714
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
vıı Kısa Özet Bu çalışma stabilizasyon programlarının reel sektör üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, faiz ve alım gücü paritelerİni kullanarak, kurlar, faizler ve enflasyon oranlan arasındaki dengesizlikleri göz önüne alan bir model kurulmuştur. Nominal çapa kullanan stabilizasyon programlarının enflasyonu kontrol etmek ve ekonomiyi dengeye oturtmak için bilinçli olarak bu faktörler arasında dengesizlikler yarattığı ve model ile tanımlanan dengeyi bozduğu görülmektedir. Başka bir deyişle bu programlar dengeye, dengesizlik yaratarak ulaşmayı hedeflemektedirler. Bu çalışma bu dengesizlikleri tanımlamakta, onların stabilizasyon programları tarafından nasıl yaratıldığını göstermekte ve onların krizlere neden olan mekanizmalar içindeki rollerini araştırmaktadır. Bunun yanısıra, Türkiye'de uygulanan stabilizasyon programlarınında bu dengesizlikler üzerine kurulu olduğunu ve bu dengesizlikleri kullanarak ekonomiyi dengeye oturtmaya çalıştığını görmekteyiz, örneğin, 1980'li yıllarda ihracatı arttırmak için uygulanan zayıf TL, 1990'lı yıllarda enflasyonu düşürmek için uygulanan güçlü TL ve yüksek faizler, 2000 Kura dayalı Stabilizasyon Program'ı çerçevesinde aşırı değerli TL ve negatif reel faizler, 2001 Yılı Türkiye'nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı çerçevesinde yüksek reel faiz ve değerli TL'sının uygulanan programların temelini oluşturduğunu görmekteyiz.vm Bu çalışmanın araştırma konusu bu dengesizliklerin reel sektörü nasıl etkilediğidir. 1994-2003 yılları araısndaki dönemi kapsayan, İMKB'de işlem gören 198 sanayi firmasının bu dönemdeki fınansal verilerinin içeren bir panel data kullanılarak yapılan analizde, kurlar, faizler ve enflasyon arasındaki dengesizliklerin reel sektör üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir. Örneğin, yerli paranın değer kazanmasının operasyonel karlılık ve varlıkların üretkenliği üzerinde gecikmesiz negatif etkisi olduğu görülmektedir. Buna karşılık yerli paranın değer kaybetmesinin ise firmaların likiditesi üzerinde negatif bir etkisi vardır. Reel faizler ise aynı şekilde, operasyonel karlılık üzerinde negatif bir etki yaratmaktadır. Bunların yanısıra, istikrarlı bir ekonomi için şart olan faiz dışı bütçe dengesinin de, karlılık ve varlıkların üretkenliği üzerinde negatif bir etkisi olduğu, ve yüksek faiz dışı fazla hedeflerinin reel sektör için oldukça yıkıcı olabileceği görülmektedir. Özet olarak, bu çalışma stabilizasyon programlarının, bu tür dengesizliklere neden olan mekanizmaları içermemesi gerektiğini ileri sürmektedir. Nominal çapalar, faiz ve alım gücü paritlerininin oluşturduğu dengeleri bozarak, sürdürelemez mekanizamalara ve kısır döngülere sebep olmakta ve genelde krizle sonuçlanmaktdır. Bu tez, bu konuyu vurgulamakta ve aynı zamanda kurlar, faizler ve enflasyon arasındaki dengesizliklerin, bir krize nden olmasa bile, reel sektörün fınansal performansı üzerinde negatif bir etki yarattığını göstermektedir. Bu çerçevede, reel sektöre de, bu dengesizlikler çerçevesinde oluşan risklerin ve sonuçlarının farkında olmaları, ve bir dengesizlik gözlemlemeleri durumunda mümkün olduğu oranda önlemlerini almaları gerektiği, tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Destabilizing Effects of Stabilization Programs The Case of Turkish Corporate Sector By Cenktan Özyıldırım This study aims to investigate the effects of stabilization programs on the financial performance of corporate sector. To figure out how the corporate sector is affected through the stabilization programs, a model, which looks into the disparities between exchange rate, interest rate and inflation created by these programs, is developed by combining the interest rate parity and purchasing power parity. It is illustrated that stabilization programs, which implement nominal anchors to tackle inflation and stabilize the economy, intentionally create a disparity among these factors and disturb the balance defined by the model. In other words, the stabilization programs try to stabilize an economy through a destabilizing mechanism. This thesis describes these disparities, illuminates how they are created by stabilization programs, and examines the role of them in the mechanism that generally leads to failures through these programs. Next, it is shown that Turkish Stabilization Programs implemented in the last two decades are also based on the disparities and try to use disparities to stabilize the economy. It is demonstrated that the weak TL to reinforce the exports in 1980s, the strong TL and high real interest rates to tackle the inflation in 1990s, andstrong TL and negative real interest rates through the 2000 ERBS program, and high real interest rates and accordingly strong TL in the 2001 Strengthening Turkish Economy Program, are the basis or the outcomes of these programs. The research question of this study is how these disparities affect the corporate sector. Using a panel data set over the 1994-2003 period and covering 198 industrial companies issued in the ISE, it is shown that these disparities have deteriorating effects on the corporate sector. Specifically, an immediate negative effect of appreciation of domestic currency on the operational profitability and asset turnover of the corporate sector is observed. On the other hand, appreciation of domestic currency has a positive impact on the short-term solvency of the corporate sector. Real interest rates also have a negative impact on the profitability of the corporate sector. In addition, primary budget balance, which is crucial for a stable economy, has a negative impact on the profitability and asset turnover, and can be very destructive for the corporate sector when high primary budget surpluses are targeted. To summarize, this thesis proposes that a stabilization program should not involve mechanisms that lead to disparities. Ertuna (1999) demonstrates that a nominal anchor, violating the interest rate and purchasing power parities, leads to unsustainable mechanisms and vicious circles, and generally ends with economic crisis. This thesis reemphasizes this issue and also finds that the disparities among interest rates, inflation and exchange rate, have deteriorating effects on the financial figures of the corporate sector, even if they don't end with an economic crisis.VI It is also recommended that the corporate sector should be aware of the risks and impacts generated by disparities, take precautions, and hedge their risks, if they can, when they observe a disparity among these factors.