Alternatif bir şeker kaynağı olan sorgumdan ham şaker üretimi
Sugar producing from sorghum as an alternative sugar source
  1. Tez No: 625638
  2. Yazar: EMEL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Buğdaygiller (Poaceae) familyasından bir bitki olan sorgum (Sorghum bicolor L) insan gıdası ve hayvan yemi olarak dünyanın birçok yerinde buğday, pirinç, mısır ve arpadan sonra en yüksek miktarda üretilen beşinci tahıldır. Bir ılıman iklim tahılı olan sorgum çok farklı iklim ve toprak şartlarında yetişebilen, sıcaklığa, kuraklığa ve tuzluluğa toleransı yüksek, yetişme süresi oldukça kısa ve zor tarım koşullarında verimi yüksek olan bir bitkidir. Bu proje ile, sorgum (Sorghum bicolor L) sapında bulunan özsuyun ekstrakte edilip içerdiği sakarozun ham şeker formunda elde edilmesi ve bu yolla sorgum bitkisinin sakaroz üretimi bakımından şeker pancarına alternatif olma potansiyeli araştırılmıştır. Araştırma sonucunda farklı çeşit sorgum saplarının; kuru madde içeriğinin %21.57-35.04 değerleri arasında değiştiği, sakkaroz içeriği en yüksek çeşitlerin 85.1 ve 74.4 g/kg değerleriyle Leoti ve Beydarı çeşitleri olduğu ve sorgum saplarının sakkaroz içeriğinin köke yakın bölgelerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca üretilen ham şekerin kuru madde içeriğinin %93.5-96.9 değerleri arasında olduğu, en yüksek sakkaroz oranının ise %59.4 ile Beydarı çeşidine ait olduğu ve Beydarı ham şekerinin duyusal olarak en çok beğenildiği tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak ise araştırmada elde edilen sorgum şeker oranlarına ve yapılan ekonomik analize göre ise, sorgumdan sakkaroz üretiminin şeker pancarına kıyasla ekonomik olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sorghum (Sorghum bicolor L), a member of the Poaceae family, is the fifth most cultivated cereal around the world as a source of food or feed following wheat, rice, corn and barley. Sorghum is a mild climate cereal which could grow in a great diversity of climate and soil conditions and also has high tolerance for high temperature and drought or salty land. Sorghum grows in short time and it has high yields of green stalk and crops even in rough conditions. In this research, production of rough sugar via extraction of sorghum stalk and possibilities to use sorghum as an alternative sugar plant to sugar beet for sucrose production were investigated. As a result it was determined that dry matter content of different sorghum stalk varieties changed between 21.57-35.04%, sucrose content was highest at variety of Leoti and Beydarı as 85.1 and 74.4g/kg, respectively and sucrose content got increased closer to the root through the stalk. Also dry matter content of obtained rough sugar was between 93.5-96.9%, the highest sucrose content was at variety of Beydarı and rough sugar obtained from Beydarı ensured the highest sensory scores. Additionally, sucrose production from sorghum was determined as uneconomic.