Poliimid esaslı yüksek performanslı yeni polimerlerin sentezi ve uygulamaları
Synthesis and applications of polyimide based high performance new polymers
  1. Tez No: 625643
  2. Yazar: RAİFE DENİZ TOKER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN KAYAMAN APOHAN, PROF. DR. ATİLLA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yüksek performanslı polimerlerin bir üyesi olan poliimidler, göstermiş oldukları termal, kimyasal, mekanik, termooksidatif ve elektriksel kararlılıkları sayesinde ileri teknoloji malzemeleri olarak da bilinmektedirler. Poliimidler, polielektrolit membran uygulamaları, gaz ayırma uygulamaları, polimerik yapıştırıcı, elektronik devre tasarımı, uzay havacılık, askeri alanda geliştirilen malzemeler gibi önemli alanlarda kullanılmaktadırlar. Bu çalışmanın ilk kısmında, literatürde bulunmayan yeni tür naftalin esaslı diamin monomeri tasarlanıp sentezlendi. Sentezlenen bileşik 2,6-bis (m-amino fenoksi) benzoil naftalin (Nafta-NH2), FT-IR ve 1H-NMR analiz yöntemleri ile karakterize edildi. Daha sonra Nafta-NH2 bileşiği ile BTDA, ODPA, 6FDA ve PMDA dianhidritlerden çıkılarak dört farklı homopoliimid termal imidizasyon teknikleriğiyle sentezlendi. Homopoliimidlerin yapı tayinini takiben mekanik ve termal özelliklerinin incelenmesi gerçekleştrildi. Çalışmanın ikinci aşamasında, sülfolanmış monomerlerden çıkılarak Nafta-NH2 esaslı yeni poliimid elektrolit membranlar hazırlandı. Elde edilen membranların karakterizasyonu, mekanik, termal özellikleri, iyon değişim kapasiteleri ve proton iletkenlik değerleri belirlendi. Çalışmanın son bölümünde, Lityum tuzu içeren yeni poliimid membrane sistemleri hazırlandı ( PI/PEO/LiCF3SO3). Hazırlanan lityum tuzu polimer sistemlerinin karakterizasyonu, mekanik, termal özellikleri, lityum iletkenlik kapasiteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Polyimides, a member of high-performance polymers, which have been shown thermal, chemical, mechanical, thermooxidative and electrical stability are known as high-tech materials. Polyimides are used in crucial areas such as polyelectrolyte membrane applications, gas separation applications, polymeric adhesives, electronic circuit design, aerospace and military applications. The first part of this study, we designed and synthesized a new type of naphthalene diamine-based monomer. Synthesized monomer, 2,6-bis (m-amino fenoksi) benzoil naftalin (Nafta-NH2), was charaterized by FT-IR, 1H-NMR techniques. Then four different homopolyimides were synthesized via thermal imidization technique by reacting Nafta-NH2 with BTDA, ODPA, 6FDA and PMDA dianhydrides, respectively. Following the characterization of homopoliimides, mechanical and thermal properties was determined. In the second phase of study, sulfonated monomers and Nafta-NH2 based new polyimide electrolyte membranes were prepared. Mechanical, thermal properties, ion-exchange capacity and proton conductivity values of the obtained mambrenes were determined. In the last part of this study, lithium salt containing new polyimide membrane systems were prepared. Mechanical, thermal and lithium conductivity capacity of polyelectrolite membranes were measured.