Tarımsal deneme planlarının Bayesian yöntemi ile analizleri
Analysis of agricultural experimental design by Bayesian methods
  1. Tez No: 625644
  2. Yazar: EBRU KAYA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİYA FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Denemelerin planlanması ve analizleri; mühendislik, tıp, doğa bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlarda olduğu kadar ziraat alanında çalışan araştırmacılar için de oldukça önemlidir. Olabilirlik fonksiyonu ile önsel dağılımlar kullanılarak elde edilen sonsal dağılımın yorumlanması olarak özetlenen Bayesci yöntem Markov Zinciri Monte Carlo yöntemlerinin geliştirilmesi ile beraber kompleks modellerin üstesinden kolaylıkla gelebilmektedir. Bu çalışmanın amacı tesadüf parselleri deneme planı, tesadüf bloklarında faktöriyel denemeler, iç içe deneme planları ve genel doğrusal karışık model gibi tarımsal denemelerde sıklıkla kullanılan deneme planlarının klasik yaklaşıma alternatif olarak Bayesci yöntem ile çözümlerini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Experimental design and analysis is an invaluable tool in agricultural research as in engineering, medicine, natural sciences and social sciences. The advancements in Markov Chain Monte Carlo methods allowed Bayesian method which could be summarized as interpretation of posterior distributions which are obtained through likelihood function and prior distributions, to overcome complex models. The aim of this study is to give alternative solutions to randomized complete block design, factorial design, nested design and general linear mixed model which are commonly used in agricultural experimental designs by using Bayesian methods.