T Hücreli Non-Hodgkin lenfomalarda MikroRNA ifade profillendirmesi ve ayırıcı tanıdaki önemi
MicroRNA profiling in the T Cell lymphomas and significance of differential diagnosis
  1. Tez No: 625648
  2. Yazar: YASEMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞINSU KUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
T/NK hücreli non-Hodgkin lenfomalar (T/NKHNHL) patogenezleri ile ilgili sınırlı bilgi, ayırıcı tanıları ve tedavi başarılarında güçlükler bulunduran neoplazilerdir. MikroRNA'lar (miRNA) gen ifadelerini“post-transkripsiyonel”olarak regüle eden ve lenfoma dahil çoğu neoplazide anormal olarak ifade olan küçük RNA'lardır. Ayırıcı tanı ve hedefe yönelik tedaviler için önemli aday moleküllerdir. T/NKHNHL'lerda miRNA ifade profili ve patogenezdeki rolleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, birbiriyle ayırım güçlüğü bulunduran Anjioimmünoblastik T hücreli lenfomalar (AİTHL), CD30+ ve CD30- Periferik T hücreli lenfoma-NOS (PTHL-NOS) ve reaktif hiperplazi olgularının miRNA ifade profilli belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2006-2013 yılları arasında CD30-/CD30+ PTHL-NOS, AİTHL ve benign reaktif hiperplazi tanısı almış olgular Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine göre iki patolog (GK ve IK) tarafından yeniden değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, 6 CD30-, 6 CD30+ olmak üzere toplamda 12 PTHL-NOS ve 8 AİTHL ile 10 reaktif hiperplazi formalin tespitli parafine gömülü (FTPG) lenf nodu örneklerinde mikrodizin analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
T/NK cell non-Hodgkin lymphomas (T/NKCNHL) are mature T cell neoplasia, which have not been very well understood with their pathogenesis. There are difficulties on their differential diagnosis and poor success on therapy. MicroRNA's (miRNA) are group of non cooding RNA molecules regulating gene expression at postranscriptional level. These small RNA molecules are usually abnormally expressed in various neoplasia including lymphomas. They are important candidate molecules to solve the problem of differential diagnosis between T cell lymphoma subgroups, as well as promising therapy targets. The miRNA expression profile of T/NKCNHL is not very well documented. In this study our aim is to examine the miRNA profile of Angioimmunoblastic T cell lymphomas (AITCL), CD30+ and CD30- Peripheral T cell lymphomas not otherwise specified (PTCL-NOS) and compare with reactive lymphoid hyperplasia. In this study T cell lymphomas diagnosed between 2006-2013 in the Department of Pathology School of Medicine University of Ankara were reexamined by the two Pathologists (IK and GK) and classified according to the 2008 WHO criteria. The formalin fixed parafine embeded lymph node tissue samples were used for miRNA microarray analysis. Six cases of CD30+, 6 cases of CD30- PTCL-NOS, 8 AITCL and 10 reactive lymphoid hyperplasia were selected.