Farklı kaide materyallerinin kanal tedavili dişlerdeki stres dağılımı üzerine etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different base materials on the stress distribution of the endodontically treated teeth with 3d finite element analysis
- Tez No: 625659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ YAMANEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endodontik tedavinin sonucu olarak madde kaybı, dentinin dehidrate olması ve kollajen çapraz bağlarının zarar görmesi dişi doğal dişten daha kırılgan hale getirmektedir. Birçok araştırmacı endodontik tedavi görmüş dişte kırılma direncine ve stres oluşumuna odaklanmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, endodontik tedavi uygulanmış dişte farklı restoratif yaklaşımların, farklı kaide materyallerinin ve kompozit restorasyonun diş dokularına gelen oblik kuvvetler sonucunda oluşan streslere etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmesidir. Mevcut çalışmada, özel bir yazılım (Rhinoceros 4.0, USA) kullanılarak mandibular birinci molar dişin modeli elde edilmiştir. Ardından modellerin birinde meziyal yüzeyde çürük olduğu (OM kavite tasarımı) ve diğerinde meziyal ve distal yüzeyde çürük olduğu (MOD kavite tasarımı) varsayılarak iki farklı restoratif yaklaşım oluşturulmuştur. Son olarak kanal dolgusu modellenmiştir. Bu iki ana modelde, farklı kaide materyallerinin kullanımı ile oluşan stresleri incelemek için 12 farklı restorasyon modeli hazırlanmıştır. Kompozit rezin, cam iyonomer siman, fiberle güçlendirilmiş kompozit rezin, rezin modifiye cam iyonomer siman, akışkan kompozit ve bulk-fill kompozit rezin kaide materyali olarak kullanılmıştır. Restorasyon modeli olarak tek tip nanohibrit kompozit rezin kullanılmıştır. Ardından 240 N çiğneme kuvveti tüm modellere uygulanmıştır ve minede, dentinde, kaide materyalinde ve daimi restorasyonda oluşan sonuç stresler sonlu eleman stres analizi metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, olarak MOD kavite tasarımı, OM kavite tasarımından daha fazla stres oluşturmuştur. Kaide materyallerinin etkisi göz önüne alındığında, düşük elastik modülüsü olan materyallerin diş dokusunda daha fazla stres oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The loss of substance, dehydration of dentin and damage to the collagen crosslinks as a result of the endodontic treatment make tooth more brittle than natural teeth. Because of that, many researchers have focused on fracture resistance and stress formation of endodontically treated teeth. The aim of this thesis study is to analyze the stress to be formed by oblique forces in tooth tissues after the different base materials and composite restoration of endodontically treated mandibular first molar with three dimensional finite element stress analysis. In the present study, the model of mandibular first molar tooth was obtained with the help of a special software (Rhinoceros 4.0, USA). Then, for two different restorative approach we assumed that one of the models we obtained had caries on mesial surface (OM cavity design) and the other has carries on mesial and distal surfaces (MOD cavity design). And then root canal obturation was modelled. On this two main models, to analyze the stresses caused by the use of various base materials, twelve different restoration models were prepared. Composite resin, conventional glass ionomer cement, fiber reinforced composite resin, resin modified glass ionomer cement, flowable composite, and bulk-fill composite resin were used for base material. One type of composite resin was used for all restoration models. Afterward, oblique chewing forces of 240N were applied to all models and the resulting stresses in enamel, dentin, base materials and final restoration were analyzed using finite element stress analysis method. As a result of our study it was noted that MOD cavity design cause more stress than OM cavity design. Considering the effects of base materials, the highest stress values form in materials with lowest elastic moduli.