Endodontik tedavili dişlerin restorasyonunda farklı kaide materyallerinin koronal mikrosızıntıya etkisi
Effect of different base material on coronal microleakage in restoration of endodontically treated TEETH
  1. Tez No: 780075
  2. Yazar: ELÇİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN İLGENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Endodontik tedavi başarısızlıklarının en temel nedenlerinden biri uygun yapılmamış koronal restorasyona bağlı ortograd sızıntıdır. Bu nedenle endodontik tedavi başarısında kök kanal dolgusunun sızdırmazlığının sağlanmasının yanı sıra uygun bir restorasyonla desteklenen koronal sızdırmazlık önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, in-vitro koşullarda standart endodontik tedavileri tamamlanmış tek köklü çekilmiş insan dişlerinde, farklı kaide materyalleri kullanarak tamamlanan Sınıf II rezin kompozit restorasyonların koronal mikrosızıntılarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu çalışmaya 98 adet insan tek köklü alt premolar dişi dahil edildi. Dişlerin kavite preparasyonları standart olacak şekilde Sınıf II kavite formunda yapıldı. Kök kanal genişletmeleri step-beck tekniği kullanılarak tamamlandıktan sonra lateral kompaksiyon yöntemi ile obturasyonu tamamlandı. Güta perka seviyesi mine-sement sınırına indirildi. Dişler 7 ayrı gruba (n=14) rastgele olacak şekilde ayrıldı: G1: everX Flow + G-aenial posterior; G2: G-aenial Universal Flo + G-aenial posterior; G3: G-aenial Universal Flo + everX Posterior Bulk Fill + G-aenial posterior; G4: everX Posterior Bulk Fill + G-aenial posterior; G5: EQUIA Forte HT Fil + G-aenial posterior; G6: pozitif kontrol grubu; G7: negatif kontrol grubu. Restorasyonları tamamlanan dişler, 10.000 devirlik termosiklus işlemine tabi tutuldu. Ardından restorasyonları tamamlanan dişlerin, restorasyon kenarından 1mm'lik kısmı hariç tüm yüzeylerinin çift kat tırnak boyası ile kaplanmasını takiben, dişler 48 saat boyunca %2'lik metilen mavisinde bekletilip, sonrasında meziodistal yönde isomet ile kesildi. Kesiti alınan örnekler, mikrosızıntıyı değerlendirmek için bir stereomikroskop altında x10 büyütmede görüntülendi. Okluzal ve gingival skorlamalar (0-4 skorları) ile görsel değerlendirme kör bir gözlemci tarafından gerçekleştirildi. İstatistiksel değerlendirmeler IBM SPSS V23 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The most common cause of endodontic treatment failures is leakage of an improperly performed coronal restoration. Therefore, in addition to proper root sealing, coronal sealing supported by an appropriate restoration has an important role in the success of endodontic treatment. The aim of this study is to compare the final restorations finished using different base materials (EverX Flow Bulk Shade, EverX Posterior Bulkfill, G-aenial Universal Flo, Equia Forte HT Fil) in terms of coronal microleakage in single-rooted extracted human teeth with standard endodontic treatment completed in-vitro conditions. In our study, 98 single-rooted mandibular premolar teeth were included. Cavity preparations of the teeth were made in the form of Class II cavities as standard. After the root canal preparation was completed using the step-beck technique, obturation was completed with the lateral compaction method. Gutta-percha level was reduced to the enamel-cement margin. The samples, which were randomly divided into groups, were determined as seven experimental groups (n = 14); group I: everX Flow + G-aenial posterior, group II: G-aenial Universal Flo + G-aenial posterior, group III: G-aenial Universal Flo + everX Posterior Bulk Fill + G-aenial posterior, grup IV: everX Posterior Bulk Fill + G-aenial posterior, group V: EQUIA Forte HT Fil + G-aenial posterior, group VI: pozitive control, group VII: negative control. After the restorations were completed, all surfaces of the teeth except 1 mm from the restoration edge were covered with a double layer of nail polish, and the teeth were kept in 2% methylene blue for 48 hours. Each sample was sectioned mesio-distally. Sectioned samples were viewed at x10 magnification under a stereomicroscope to assess microleakage. Visual assessment with occlusal and gingival scores (0-4 scores) was performed by a blinded observer. Statistical evaluations were made with IBM SPSS V23. Statistical analyzes were performed with Shapiro-Wilk Test, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn Test, Pearson Chi-Square tests.