Meniere hastaları ve sağlıklı erişkinlerde gliserol testi ile vemp ve odyoloji bulgularında olası değişiklerin karşılaştırılması
Glycerol affects vestibular evoked myogenic potentials andon the pure tone hearing in meniere's disease
  1. Tez No: 625664
  2. Yazar: IŞILAY ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NACİ ÖZLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETMENİERE HASTALARI VE SAĞLIKLI ERİŞKİNLERDE GLİSEROL TESTİ İLE VEMP VE ODYOLOJİ BULGULARINDA OLASI DEĞİŞİKLİKLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Meniere hastaları ve sağlıklı kişilerde, ozmotik etkisi olan gliserolün oral olarak verilerek iç kulakta yaptığı etkinin, uyarılmış vestibüler miyojenik potansiyelcevapları bulgularında değişiklik yaratıp yaratmadığını değerlendirmek. Plan: Prospektif, kontrol gruplu, klinik çalışma. Yer: Başkent Üniversitesi KBB Kliniği Hastalar: Kliniğimize 19 yaş üstü, baş dönmesi şikayeti ile başvuran ve tıbbi hikaye ve yapılan tetkikler sonucu tanı alan 29 Meniere hastası çalışmaya alındı.Hikayesinde vestibüler sistemle ilgili herhangi bir yakınması olmayan 10 gönüllü sağlıklı kişi, kontrol grubuna dahil edildi. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen Meniere hasta ve sağlıklı gruba, odyolojik tetkikve VEMP testi yapılarak, ardından kiloya 1 gr olacak şekilde gliserol içirildikten hemen sonra ve birer saat arayla üç kez odyolojik tetkik ve VEMP testi yapılarak, gruplar arası cevaplar karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubunda 20 kulakta gliserol testi öncesi ve sonrası VEMP latensi ve amplitüd ortalama değerleri belirlendi. Kontrol grubu değerleri bazal alınarak, Meniere hasta grubunda hasta kulaklarda 9 hastada (%31) VEMP cevabı alınamadı, 5 hastada (%17.2) p13 latans, 8 hastada (%27.5) n23 latans uzamasıve 2 hastada (%6.8) amplitüd değerlerinde yükselme elde edildi. Gliserol testi 3.saat sonuçları karşılaştırıldığında, 9 hastanın 5'inde VEMP cevapları elde edildi. 2hastanın p13 latans değeri, 5 hastanın n23 latans değerinde normal sınırlara düşüş gözlendi. Latans değerlerinde ve amplitüd değerlerindeki değişim oranları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık elde edildi. Meniere hasta grubu hasta kulaklarda gliserol testi sonrasında odyolojik değerlerde anlamlı yükseliş 20 hastada (%69) elde edildi. Sonuç: Gliserol testinde elde edilen odyolojik verilerde, koklear endolenfatik hidropsu destekleyen anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Gliserol testi ile eş zamanlıii yapılan VEMP testinde de anlamlı değerlerin elde edilmesi, sakküler hidropsu desteklemektedir. Gliserol testi ile elde edilen VEMP değerlerinden elde sonuçla rodyolojik verileri destekleyici özellik taşıdığı düşünülmüştür. Anahtar Sözcükler: Meniere hastalığı, Gliserol testi, Uyarılmış vestibüler miyojenik potansiyeller
Özet (Çeviri)
GLYCEROL AFFECTS VESTIBULAR EVOKED MYOGENIC POTENTIALS ANDON THE PURE TONE HEARING IN MENIERE'S DISEASE Objective: To document changes in vestibular evoked myogenic potentials inpatients with Meniere's disease and normal volunteers before and after oral administration of glycerol. Design: Prospective and controlled clinical study. Settings: Baskent University Otorhinolaryngology Head and Surgery Department. Patients: Twenty-nine study group subjects, over 19 year-old were chosen amongpatients admitted to the clinic with complain of vertigo. Control group consisted of 10 healthy volunteers. Method: VEMP testing and the pure tone audiometry were performed before and 1, 2 and 3 hours following oral administration of 1 g/kg glycerol. Meniere's diseasegroup was compared with control group. Results: Mean of the latences and amplitudes in 20 normal subjects wasdetermined. On the basis of this value, 9 patients (31%) revealed unilateralabsence of VEMP. The results also yielded prolonged p13 latency in 5 patients(17.2%) and prolonged n23 latency in 8 patients (27.5%), decreased amplitude in2 patients (6.8%) in Meniere's group. The VEMP results recovered in 5 patiens(17.2%), 2 of the prolonged p13 latency and 5 of the prolonged n23 latencyshowed increase of the latences after glycerol administration. The difference between study and control groups was statistically significant. 20 patients showedpositive results on the effected ear side in Meniere's disease group, after glycerol administration. Conclusion: Results of audiologic data of glycerol test show positive association with cochlear endolymphatic hidrops. Glycerol test and VEMPs are both usefuland support saccular hydrops. VEMP results of glycerol test have positive association with audiological outcomes of glycerol test. iv Key Words: Meniere's disease, Glycerol test, Vestibular evoked myogenicresponse