Herediter böbrek hastalıklarına bağlı don dönem böbrek yetersizliği nedeni ile transplantasyon yapılan hastalarda hasta ve graft sağkalımını etkileyen faktörler
Factor affecting patient and graft survival among patients receiving renal transplantation wi̇th end stage renal disease dur to hereditary reasons
  1. Tez No: 625674
  2. Yazar: NURANA GULLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KEREM ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. HALİL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET HEREDİTER BÖBREK HASTALIKLARINA BAĞLI SON DÖNEM BÖBREK YETERSİZLİĞİ NEDENİ İLE TRANSPLANTASYON YAPILAN HASTALARIN HASTA VE GRAFT SAĞKALIMINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Giriş: Renal transplantasyon (tx) edinsel ve herediter nedenlere bağlı son dönem böbrek hastalıklarında (SDBH) başarı ile uygulanan tedavi seçeneklerindendir. Araştırmamızın amacı herediter böbrek hastalıklarına bağlı SDBH nedeni ile tx yapılan hastaların graft ve hasta sağkalımını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Metod: Çalışmamıza akrabasında kronik böbrek hastalığı ( KBH), proteinüri, renal tx öyküsü olan, 1996-2017 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Transplantasyon polikliniğinden takipli 104 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi ve graft, hasta sağkalımı değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 59'u (%56,7) erkek, 45'i ise (%43,2) kadındır. Primer tanılardan nedeni bilinmeyen KBH 23 (%22,2) , polikistik böbrek hastalığı 22 (%21,2), kronik glomerülonefrit 13 (%12,5), Alport sendromu 11 (%10,6), İgA nefropatisi 8 (%7,7), vezikoüreteral nefropati 8 (%7,2), amiloidoz 5 (%4,8), fokal segmentar glomerüloskleroz 5 (%4,8), mezangioproliferatif glomerülonefrit 3 (%2,9), Fabry 2 (%1,9), Henoch Schonlein Purpurası (HSP) 1 (%1), diyabetik nefropati 1 (%1), fibronektin glomerülopatisi 1 (%1), nefronofitizi 1 (%1) hastada rastlandı. 77 (%74) hasta canlı, 27'si ise (%26) kadavradan renal tx olmuştu. Hastaların ortalama takip süreleri 131 ± 67 ay, ortalama yaş ise 36±16 saptandı. 104 hastadan 8'nin (%7,7) fonksiyonel graft ile kaybedildiği (p=0,428), 13 (%12,5) hastada graft kaybı (p=0,139), 10 (%9,6) hastada biyopsi konfirme rejeksiyon (p=0,017) geliştiği gözlemlendi. Ortalama olarak 111± 58 aylarda graft kaybı gelişmiştir. Graft iii kaybı ile ilişkili faktörler incelendiğinde biyopsi ile konfirme rejeksiyonun graft kaybını istatiksel olarak artırdığı görüldü (HR: 1,52, p=0,017). Hastanın tanısı, yaşı, HLA uyumsuzluğu, donörün kadavra veya canlı olmasının graft kaybı ile ilişkisi bulunmadı. Sonuç: Ailevi böbrek hastalıklarına bağlı SDBY'de renal tx etkin tedavi yöntemidir ve hastaların graft survisini etkileyen en önemli faktör olarak biyopsi konfirme rejeksiyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACTOR AFFECTİNG PATİENT AND GRAFT SURVİVAL AMONG PATİENTS RECEİVİNG RENAL TRANSPLANTİON WİTH END STAGE RENAL DİSEASE DUE TO HEREDİTARY REASONS Background: Kidney transplantation is the best option for treatment of end-stage renal disease (ESRD) due to acquired and hereditary reasons. The aim of our study is to determine graft and patient survival after kidney transplantation due to hereditary reasons. Methods: We have included 104 patients with family history of chronic kidney disease, proteinuria, renal tx which is followed from İstanbul University Nephrology and Transplantation Policlinic during 1996-2017 years. Demographic, clinical and histopathologic data were retrospectively investigated and graft survival was analyzed. Results: We have included 59 (%56,7) men, 45 women to our study. 77 (%74) of patients were transplanted from living and 27 (%26) of patients from cadaveric donors. Primary causes of kidney diseases was chronic kidney disease of unknown etiology 23 (%22,2), polycystic kidney diseases 22 (%21,2), chronic glomerulonephritis 13 (%12,5), Alport syndrome 11 (%10,6), İgA nephropathy 8 (%7,7), vesicoureteral reflux nephropathy 8 (%7,2), amyloidosis 5 (%4,8), focal segmental glomerulosclerosis 5 (%4,8), mezangioproliferative glomerulonephritis 3 (%2,9), Fabry disease 2 (%1,9), Henoch Schonlein Purpura (HSP) 1 (%1), diabetic nephropathy 1 (%1), fibronectin glomerulopathy 1 (%1), nephronophthisis 1 (%1). Mean duration of follow-up was 131 ± 67 months, mean age was 36±16 years. We determined that 8 (%7,7) out of 104 patients died with functional graft (p=0,428), 13 (%12,5) out of patients experienced graft loss (p=0,139) and in 13 (%12,5) v patients we detected biopsy confirmed rejections (p=0,017). On average graft survival has developed at 111± 58 months. Based on the results we determine the interaction between biopsy confirming rejection and graft survival. Based on the results of our study biopsy confirming rejections were significantly associated with graft loss and we did not find interaction between graft survival and patient age, diseaese, HLA mismatch, cadaveric or living donors. Conclusions: Kidney transplantation is the most desired treatment modality for patients with ESRD due to hereditary reasons, biopsy confirming rejections the most important predictor of graft survival.