İntihar girişimi olan ergenlerde depresyon, anksiyete, dürtüsellik, benlik algısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Suicide is an important public health problem that directly or indirectly affects large audiences worldwide
- Tez No: 625676
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İntihar bütün dünyada geniş kitleleri doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ergenlik intihar davranışının sık görüldüğü bir dönemdir. Araştırmada ergenlerde intihar davranışının, benlik saygısı, dürtüsellik, yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri ve depresyon, anksiyete ölçekleri intihar davranışını ne düzeyde etkilediğini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 01.12.2019-01.04.2020 tarihleri arasında başvuran,10-18 yaş arası intihar girişimi olan 46 (37 kız, 9 erkek) çocuk ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 01.12.2019-01.04.2020 tarihleri arasında başvuran 10-18 yaş intihar girişimi olmayan 44( 24 kız,20 erkek ) çocuk olmak üzere toplam 90 çocuk ile yapılmıştır .Yaş ortalaması 15 yıl olarak saptanmıştır. Çocuklara Çocuklar İçin Depresyon Envanteri, Çocuklar için Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubu açısından karşılaştırılma yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicide is an important public health problem that directly or indirectly affects large audiences worldwide. Adolescence is a period when suicidal behavior is common The aim of this study was to examine the relationship between suicidal behavior, self-esteem, impulsivity, quality of life, and how depression and anxiety scales affect suicidal behavior in adolescents. This study was applied to Mersin University Medical Faculty Research and Application Hospital Child and Adolescent Mental Health and Diseases Policlinic between 01.12.2019-01.04.2020, 46 (37 girls, 9 boys) children with suicide attempt between the ages of 10-18 and who applied to Mersin University Faculty of Medicine Child and Adolescent Mental Health and Diseases Policlinic between the dates of 01.12.2019-01.04.2020 44 It was performed with a total of 90 children (24 girls, 20 boys).The average age was determined as 15 years. Depression Inventory for Children, Anxiety Screening Scale (ÇATÖ) for Children, Barrat Impulsivity Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Quality of Life Scale for Children were administered. Comparison was made in terms of patient and control groups. SPSS was applied in statistical analysis.