Keratokonuslu gözlerde kollajen çapraz bağlama tedavisi sonrası korneal aberasyondaki değişiklikler
Changes in corneal aberration after collagen crosslinking treatment in eyes with keratoconus
  1. Tez No: 625687
  2. Yazar: NESİME SETGE TISKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Özet Amaç: Keratokonus hastalarında korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) sonrası korneal aberasyonlardaki değişiklikleri saptamak. Gereç ve Yöntem: İlerleyici keratokonus nedeniyle KÇB tedavisi uygulanmış 18 hastanın 29 gözünün medikal kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Takip zamanı boyunca refraktif kusurlar, Snellen eşelinde ölçülen en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) ve 6,50 mm pupil çapında ölçülen kornea aberasyonlarındaki değişim, paired t testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Keratokonus için KÇB yapılan 18 hastanın 29 gözün 6. ay ve 19 gözün 12. ay verileri analiz edildi. Çalışmaya 12 erkek ve 6 kadın hasta dahil edildi. Ortalama yaş 20.94 olarak tespit edildi. EDGK'de 6. ay ve 12. ayda istastiksel anlamlı bir artış izlendi (p0.05). Onikinci ayda koma ve Yüksek sıralı aberasyon harici tüm değerlerde KÇB öncesi değerlere göre düşüş mevcuttu. Sonuç: Aberasyon görme kalitesini ölçmek için önemli bir parametre olup keratokonus hastalarında KÇB sonrası azalma izlenmiştir. KÇB sonrası iyileşme ve hasta takibinde Yüksek sıralı aberasyonın yeri olabiliceği gibi uzun süreli takiplerin gerekli olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Abstract Purpose: To measure corneal aberration outcomes in keratoconus patients treated with corneal collagen crosslinking (CCL). Material method: The files of 18 patients treated with CCL for progressive keratoconus were studied retrospectively. Twenty-nine eyes were included in the study. Full refraction, Best corrected visual acuity (BCVA) (Snellen) and corneal aberration wave front analysis measured with a 6.5 mm pupil diameter were recorded. A paired t test was used to analyse changes. Results: 29 eyes were analysed at 6 months and 19 eyes at 12 months. The study included 12 male and 6 female subjects. The average age was 20.94. There was a statistically significant increase in BCVA at 6 and 12 months postoperatively (p0.05). At 12 months there was a decrease in all aberration parameters excluding HOA and coma. Conclusion: Aberrations play an important role in measuring quality of vision. Studies have shown decreases in eyes of patients treated with CCL for keratoconus. Thus aberrations especially HOA could be a useful measurement in evaluating surgical success and patient follow up. We recommend long term follow up of HOA.