Kazan Oğuznâmesi üzerine bir dil incelemesi
A language review on Kazan Oghuznameh
- Tez No: 625702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN ATSIZ GÖKDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
Kazan Oğuznâmesi, bilim dünyasında bugüne dek bilinen Oğuznâmelerin sonuncusudur. Nerede, ne zaman, kim tarafından yazıldığı hakkında eserde hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Ancak anlatılan tarihî olayların geldiği noktalara ve metnin dil özelliklerine bakıldığında 18. yüzyılın sonlarında Güney Türkistan (Kuzey Afganistan)'da yazıldığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu tez, Arap harfleriyle yazılan ve tamamı 109 varak olan Kazan Oğuznâmesi' nin yazı aktarımını; ses ve biçim bilgisi incelemesini; özel adlar dizini ile diğer verilerin bağlamlı dizinini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Kazan OghuznÀmeh is so far the latest known OghuznÀmeh variant in the world of science. There is no any information in the manuscript about where, when and by whom it was written. However, the course of events described in the text it was written in the at the end of the 18th century and in Sout Turkestan (North Afghanistan). This thesis consists of the original text with 109 leaves in Arabic letters, its transcription, phonetic and morphological examination, and the indexes.