Farklı oranlarda titanyum dioksit kullanılarak elde edilen polyester iplik ve kumaş özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the properties of polyester fabrics wowen with polyester yarns containing different ratio of titanium dioxide
- Tez No: 625701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ŞARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, titanyumdioksit katkısının polyester ipliklere ve bu ipliklerden elde edilen kumaş özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle eriyikten çekim metodu kullanılarak % 0; 0,3; 0,6; 1,0; 1,4; 2,0; 2,4 titanyumdioksit katkılı 7 farklı polyester iplikler (POY) ve bu ipliklerden yalancı büküm metodu ile tekstüre iplikler (DTY) elde edilmiştir. Elde edilen POY ve DTY polyester ipliklerinin lineer yoğunlukları, flaman sayımı, kopma uzaması, kopma mukavemeti, düzgünsüzlük değerleri, yağ oranı, kıvrım kısalması, kıvrım kalıcılığı, kıvrım stabilitesi, kaynama çekme değerleri ve UV dayanımı standartlara göre test edilmiştir. 7 farklı titanyum dioksit katkısı içeren polyester iplikler bu çalışmada atkı ipliği olarak, 67/48 PES yarı mat % 0,6 oranında TiO2 içeren polyester ipliği çözgü ipliği olarak kullanılarak sabit atkı ve çözgü sıklıklarında 7 farklı dokuma kumaş elde edilmiştir. Elde edilen kumaşların konfor ve mekanik özellikleri (kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, termal direnç ve termal iletkenlik değerleri), standartlara uygun şekilde ölçülmüş ve elde edilen tüm ölçümler SPSS istatik programında değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, titanyum dioksitin ipliklerin mukavemet özelliklerine ve UV renk haslığı değerine, kumaşların mukavemet, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve eğilme özelliklerine etkisinin istatistiksel olarak önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of titanium dioxide additive on polyester yarns and fabric properties obtained from these yarns was investigated. For this purpose, firstly 0% produced by using the melt extraction method; 0.3; 0.6; 1.0; 1.4; 2.0; 2,4 titanium dioxide added polyester yarns(POY) and textured yarns (DTY) were obtained from these yarns by the false twist method. Titanium dioxide additive is the only variable added to obtain yarns. Yarn linear density, filament count, breaking elongation, tensile strength, unevenness value, oil ratio, crimp shortening, crimp durability, crimp stability and boiling shrinkage values of 7 different titanium dioxide doped POY and DTY polyester yarns with the same raw material, cross section type, number of filaments and linear density. Tested according to standards. Weaving fabrics have been obtained by keeping the warp yarn number, warp frequency, weft frequency from the yarns containing 7 different titanium dioxide additives and the comfort and mechanical properties of the obtained fabrics (tear strength, air permeability, thermal resistance and thermal conductivity values) has been measured appropriately. All measurements of yarns and fabrics were evaluated in the SPSS statistic program and as a result of this study, it was found that the effect of titanium dioxide on the strength properties of the yarns, the strength, UV resistance, air permeability, water vapor permeability and bending properties were statistically significant.