Pankreas adenokarsinomu hastalarında psoas kas kitlesi, nütrisyonel durum, inflamasyon ve prognoz ilişkisi
Psoas muscle mass, nutritional situation, inflammation and prognosis in patients with pancreas adenocarcinoma
- Tez No: 625703
- Danışmanlar: DOÇ. TEZCAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pankreas kanseri tanısı alan hastalarda hastanın yaşı, tümor boyutu, hastalığın evresi, lenf nodu metastazı, tümör grade'i ve serum CA19-9 düzeyi gibi bazı parametrelerin survi süresi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda malignite tanısı almış hastalarda malnütriyon, sarkopeni ve inflamasyon varlığının da hastaların yaşam süresi üzerine etkisinin olabileceği yönünde araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmada pankraes kanseri hastalarında tanı anındaki psoas kas kitlesi, nütrisyonel durum ve inflamasyon ile hastaların survi süresi arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Ocak 2015 ile Ocak 2019 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbı Onkoloji polikliniğe başvurmuş ve pankreas kanseri tanısı almış 219 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik, demografik ve laboratuvar verileri poliklinik dosyalarındaki kayıtlardan alındı. Hastaların polikliniğe ilk başvurusu sırasındaki anamnez, muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları değerlendirildi. Elde edilen verilerden hastaların nütrisyonel durumu, psoas kas kitlesi ve inflamasyon durumu belirlenerek kayıt edildi. Hastaların tanı anındaki nütrisyonel durumu, psoas kas kitlesi, sarkopeni varlığı ve inflamasyon durumu ile prognozları arasındaki ilişki araştırıldı. 1- Nütrisyonel durum değerlendirmesi: Hastaların Prognostik Nutrisyonel İndeks'i yapılmış olan tetkiklerindeki serum albümin ve lenfosit sayısı ile hesaplandı. Hesaplama 10 x serum albümin (g/L) + 5 x lenfosit sayısı(109/L) formülü ile yapıldı. 2- İnflamasyon değerlendirmesi: Hastaların poliklinik takibinde rutin olarak yapılan tam kan sayımındaki lökosit sayısı ve nötrofil / lenfosit oranı kullanıldı. 3- Psoas Kas Kitlesi Ölçümü: Hastaların tanı için görüntülenen batın bilgisayarlı tomografi kesitlerinden psoas kas kitlesi ölçüldü. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin normal dağılım göstermeyen iki grubun karşılaştırmasında Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla regresyon analizi kullanıldı. Sağ kalım süreçlerinin grup olarak karşılaştırılmasında ise Kaplan Meier yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In patients diagnosed with pancreatic cancer, some parameters such as patient's age, tumor size, stage of the disease, lymph node metastasis, tumor grade and serum CA19-9 level have been shown to be associated with survi duration. There are researches that the presence of malnutrition, sarcopenia and inflammation may also have an effect on patients' life span in patients diagnosed with malignancy recently. In this study, it was aimed to investigate the relationship between psoas muscle mass, nutritional status and inflammation at the time of diagnosis in patients with pancreatic cancer and the survival time of patients. MATERIAL AND METHODS: In this study, 219 patients diagnosed with pancreatic cancer who applied to the Oncology Outpatient Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between January 2015 and January 2019 were analyzed retrospectively. Clinical, demographic and laboratory data of the patients were obtained from the records in the outpatient files. The anamnesis, examination findings, laboratory and imaging results of the patients at the outpatient clinic were evaluated. Nutritional status of patients, psoas muscle mass and inflammation status were determined and recorded from the measurements obtained. The relationship between the nutritional status of the patients at the time of diagnosis, the presence of psoas muscle mass, the presence of sarcopenia, inflammation status and their prognosis was investigated. 1. Nutritional status assessment: Prognostic nutritional index (PNI) of the patients was calculated by the number of serum albumin and lymphocytes in their examinations. The calculation was made with the formula of 10 x serum albumin (g / L) + 5 x lymphocyte count (109/L). 2. Inflammation assessment: Routine complete blood count leukocyte count and neutrophil / lymphocyte ratio were used in the outpatient follow-up of the patients. 3. Psoas Muscle Mass Measurement: Psoas muscle mass was measured from the abdominal computed tomography imaging of patients. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Rate, Minimum, Maximum) as well as the distribution of the data were evaluated with the Shapiro-Wilk Test. Mann-Whitney U Test was used to compare two groups that did not show normal distribution of quantitative data. Regression analysis was used to determine the effect of independent variables on the dependent variable. Kaplan Meier method was used to compare survival processes as a group.