Memesinde kitle olan hastalarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of traditional and complementary medicine methods in patients with breast mass
  1. Tez No: 625707
  2. Yazar: ŞULE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, DR. İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 941
Özet
Amaç:Meme kitleleri kadınlarda sık görülen ve endişeye sebep olan bir hastalıktır. Hastalar modern tıbbın yanında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) yöntemlerini de günümüzde birçok hastalık için uygulamaktadır. Biz bu çalışmamızda memesinde kitle olan kadınların ne oranda GETAT yöntemlerini kullandığını, sosyodemografik özelliklerin GETAT yöntemlerini kullanmaya etkisini, GETAT yöntemlerinin etkinliğini, benign ve malign kitlesi olanlar arasında kullanım durumu farklılığını ve GETAT kullanan hastaların kitle boyutlarında bir değişiklik olup olmadığını görmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem:Araştırmamız tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Bu araştırma SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Meme Polikliniği'nde memede kitle nedeniyle takip edilen kadınlardan çalışmaya katılmayı kabul eden ve dâhil edilme kriterlerine uygun hastalar ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanlara literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik bilgiler ile GETAT yöntemlerine ilişkin görüşleri de sorgulayan anket uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların tetkikleri hastane bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak taranmıştır. İlk başvuru ile son başvurudaki meme ultrasonografi (USG) sonuçlarındaki kitlenin türü, kitlenin açık adı, başlangıçtaki kitle boyutu ile son başvurudaki kitle boyutu ve kitle sayısı kaydedilmiştir.İstatistiksel analizler için SPSS 22,0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmaya 18-74 yaş arasında 300 kadın dâhil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 43,47(±10,07) dir. Kadınların %91,7'si evli, %83,7'si çalışmıyordu, %71,3'ü ortaokul ve altı eğitim düzeyindeydi. Araştırmaya katılanların %86,7'sinde benign, %13,3'ünde malign kitle mevcuttur,%82,3'ü herhangi bir medikal tedavi kullanmıyordu. Memesinde kitle olan kadınların %92'si herhangi bir GETAT yöntemi kullanmazken, %7,7'si bir GETAT yöntemi kullanmaktadır. GETAT yöntemi kullananların %91'inin kitlesi benign, %8,7'sinin malign karakterdedir. GETAT kullananların %69,6'sı hiçbir medikal tedavi kullanmamıştır. GETAT kullanan ve kullanmayan kadınların ilk ve son kitle boyutları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç:Araştırmaya katılanlardan çalışan ve eğitim düzeyi yüksek kadınlarda GETAT yöntemleri kullanım oranı daha fazladır. GETAT kullanan kadınların kitle boyutlarında küçülme olmasına rağmen bu istatistiksel olarak anlamlı değildir. Memesinde kitle olan hastalarda GETAT kullanımının kitle üzerine etkisini daha iyi gösterebilmek için, daha büyük, prospektif, GETAT yöntemlerinin ilgili uzmanlarca doğru uygulandığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim:Breast masses are a common and anxious disease in women.In addition to modern medicine, patients also apply Traditional and Complementary Medicine (GETAT) methods for many diseases today.In this study, we aimed to see to what extent women with breasts use GETAT methods, the effect of socio-demographic features on using GETAT methods, the effectiveness of GETAT methods, the difference in usage status among those with benign and malignant masses, and whether there is a change in the mass sizes of patients using GETAT. Materials and Methods: Our research is a descriptive study. This study was carried out with patients who accepted to participate in the study and who complied with the inclusion criteria, from the women who were followed up because of a mass in the breast at SBU Konya Training and Research Hospital Breast Policlinic. A questionnaire questioning the socio-demographic information prepared by scanning the literature and opinions about the GETAT methods was applied to the participants.The examinations of the patients participating in the study were retrospectively scanned from the hospital information management system. The type of the mass in the results of breast ultrasonography (USG) in the first application with the first application, the full name of the mass, the initial mass size, the mass size and the number of masses in the final application were recorded.SPSS 22,0 package program was used for statistical analysis. Results:300 women aged 18-74 were included in the study. The average age of the participants is 43,47 (± 10,07).91,7% of women were married, 83,7% were not working. The educational level of 71,3% is secondary school and below. There is a benign mass in 86,7% and a malignant mass in 13,3%,82,3% did not use any medical treatment. While 92% of women with a mass in their breasts do not use any GETAT method, 7,7% use a GETAT method.The mass of 91% of those using the GETAT method is benign and 8,7% of them are malignant.69.6% of GETAT users did not use any medical treatment. When the first and last mass sizes of women using and not using GETAT were compared, no statistically significant difference was found. The rate of use of GETAT methods is higher in women who working and high education levels.Although there is a reduction in the size of women using GETAT, this is not statistically significant.In order to better demonstrate the effect of GETAT use on the mass in patients with breast mass, studies are needed where larger, prospective, GETAT methods are applied correctly by the relevant experts.