Romatoid Artritli Hastalarda Yorgunluğu Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi
Evaluation of Factors Affecting Fatigue in Patients with Rheumatoid Arthritis
- Tez No: 625722
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yorgunluk romatoid artritli (RA) hastalarda sık görülen ancak sıklıkla göz ardı edilen bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı RA'lı hastalarda yorgunluğun ağrı, fonksiyonel durum ve hastalık aktivitesiyle ilişkinin araştırılması ve yorgunluğun RA'lı hastalarda yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesidir. Materyal/Metod: ACR (American College of Rheumatology) tanı kriterlerine göre RA tanısı alan toplam 141 hasta (103 kadın, 38 erkek) çalışmaya dahil edildi. Yorgunluğun değerlendirilmesinde Yorgunluk Semptom Anketi (Fatigue Symptom Inventory FSI) kullanıldı. Hastalık aktivitesi; Hastalık Aktivite Soru 28 (Disease Activity Score-28 DAS28) kullanılarak belirlenirken, fonksiyonel durumu belirlemede Sağlık Değerlendirme Anketi (Health Assessment Questionaire, HAQ) kullanıldı. Ağrı şiddeti istirahat ve hareket halindeki durumlarda olmak üzere 10 cm Vizüel Analog Skala (Visual Analog Scale VAS) kullanılarak belirlendi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54.67±10.70 yıl, hastalık süresi ortalaması 14.31±10.89 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Fatigue is a common but often overlooked symptom in Rheumatoid arthritis patients. The aim of this study is to investigate the relation between fatigue and pain, functional status, disease activity in patients with RA and to determine the effect of fatigue on the quality of life of patients with RA. Material / Methods: A total of 141 patients (103 female, 38 male) who were diagnosed with RA according to ACR (American College of Rheumatology) diagnostic criteria were included in the study. Fatigue Symptom Inventory (FSI) was used for evaluation of fatigue. While the disease activity was determined using the Disease Activity Score-28 (DAS28), the Health Assessment Questionnaire (HAQ) was used to determine the functional status. The pain intensity was determined using 10 cm Visual Analogue Scale-Pain (VAS-pain). Results: The mean age of the patients is 54.67±10.70 years and the mean duration of illness is 14.31±10.89 years.