Ön çapraz bağ cerrahisinde kullanılan transtibial ve anatomik femoral tek tünel yöntemlerinin kinematik ölçümlerinin değerlendirilip karşılaştırılması
Evaluation and comparison of kinematic measurements of transtibial and anatomic femoral single tunnel methods used in anterior cruciate ligament surgery
  1. Tez No: 625724
  2. Yazar: KORAY BAŞDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ön çapraz bağ dizin ön arka ve rotasyonel stabilitesini sağlayan en önemli yapıdır. Ön çapraz bağ yaralanması sonucu gelişen instabilite kişinin günlük yaşantısını etkilemekte, menisküs ve kıkırdak hasarına zemin hazırlamaktadır. Bu durum ön çapraz bağ tedavisini gerekli kılmaktadır. Ön çapraz bağ cerrahisinde kullanılan başlıca teknikler anatomik ve transtibial cerrahi tekniklerdir. Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ cerrahisinde kullanılan anatomik femoral tek tünel ve transtibial teknikleri izokinetik test parametreleri, klinik ve fonksiyonel test sonuçları açısından karşılaştırmaktır. 2012-2015 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na ön çapraz bağ yaralanması tanısıyla başvuran 30 hasta çalışmaya dahil edildi. 27 hasta erkek, 3 hasta kadındı. Hastaların ortalama yaşı 28,2 ve ortalama vücut kütle indeksi(VKİ) 26'dır. Anatomik femoral tek tünel teknik ile ön çapraz bağ cerrahisi yapılan grupta 14, transtibial teknikle ön çapraz bağ cerrahisi yapılan grupta ise 16 hasta bulunmaktadır.Anatomik femoral tek tünel grupta yer alan 14 hastanın 12'si erkek 2'si kadındı.Yaş ortalaması ise 29,4, VKİ'si 26,3'tü. Transtibial grup ise 15 erkek ve 1 kadından oluşmaktadır. Yaş ortalaması 27,2, VKİ'si 25,7'dir. İzokinetik testler Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda yapıldı. Testler ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3-6-12. aylarda olmak üzere toplam 4 kez uygulandı. İzokinetik testler, ön çapraz bağ cerrahisi yapılan taraf ve sağlam tarafa 600/sn ve 1800/sn açısal hızlarda yapıldı. Pik tork, pik iş, pik güç, pik torkun oluştuğu fleksiyon ve ekstansiyon açıları, pik torkun ve pik işin hastanın kilosuna oranı değerlendirilen parametrelerdir. Hastaların muayenesi Lachmann, ön çekmece ve pivot shift testleri ile yapıldı. Fonksiyonel testler için Lysholm ve International Knee Documentation Committee (IKDC) testleri uygulandı. Muayeneler ve fonksiyonel testler ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası son kontrollerde yapıldı. Ameliyat sonrası 3. ay 600/sn açısal hızda yapılan izokinetik testlerde cerrahi yapılan taraf ile sağlam taraf arasındaki dizin ekstansiyonu sırasında ölçülen pik tork, pik torkun kiloya oranı, pik iş, pik işin kiloya oranı ve pik güç parametrelerindeki farkların transtibial grupta anatomik femoral tek tünel gruba nazaran daha az olduğu görüldü(p˂0,05). Ameliyat sonrası 3. ayda yapılan 1800/sn açısal hızdaki izokinetik testlerde ise diz ekstansiyonu sırasında ölçülen pik güç değerindeki değişimlerin transtibial grupta anatomik femoral tek tünel gruba göre daha iyi olduğu görüldü(p˂0,05). Ameliyat sonrası 6. ayda 600/sn açısal hızda yapılan izokinetik testlerde diz ekstansiyonu sırasında iki diz arasındaki pik tork değerinin elde edildiği diz eklemi açısındaki fark anatomik femoral tek tünel grupta transtibial gruba göre daha azdı(p˂0,05). Değerlendirilen diğer parametreler açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p>0.05). Lachmann, ön çekmece ve pivot shift testleri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Lysholm ve IKDC skorları iki grupta da ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası son kontrollerinde anlamlı derece arttı. Anatomikfemoral tek tünel grubun ameliyat sonrası Lysholm ve IKDC skorları transtibial gruptan daha iyiydi(p˂0,05). Sonuç olarak ameliyat sonrası 3. ayda izokinetik testlerde ortaya çıkan farklılıkların nedeni hastaların ekstansör kaslarını güçlendiren egzersizleri göz ardı etmesi ve bu egzersizlere uyum göstermemesi olabilir. Ayrıca anatomik femoral tek tünel teknikte greftin diz içinde ve femoral tünelde oblik yönde seyretmesi erken dönemde ekstansör kas gücünü etkilemiş olabilir. Anatomik femoral tek tünel teknikte greft pozisyonun ön çapraz bağın anatomik seyrine ve lokalizasyonuna daha yakın olması, yüksek aktivitelerde özellikle rotasyonel stabilite olmak üzere dizin stabilitesini daha iyi sağlıyor olabilir. Bu durumda Lysholm ve IKDC skorlarındaki ve ameliyat sonrası 6.ayda değerlendirilen pik tork ekstansiyon açısındaki farklılıkları açıklayabilir. İzokinetik testler açısından ameliyat sonrası son kontrollerde iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bu konuda hasta sayılarının daha fazla ve takip sürelerinin daha uzun olduğu çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament is an important structure providing anteroposterior and rotational stability of the knee. Instability emerging as a result of injuries of anterior cruciate ligament affects people's daily lives, and facilitates damage on meniscus and cartilage. This situation makes the treatment of anterior cruciate ligament essential. The main techniques used in anterior cruciate ligament surgery are anatomic femoral single tunnel and transtibial surgical techniques. The aim of the study is to compare anatomic femoral single tunnel technique and transtibial technique that are used in anterior cruciate ligament surgery in terms of isokinetic test parameters, and clinic and functional test results. Thirty patients who admitted to Orthopedic and Traumatology Department in Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital between the years of 2012-2015 with a diagnosis of anterior cruciate ligament injury were included in the study. 27 patients were male, as 3 were female. The mean age of the patients was 28,2 years, while mean body mass index was 26. In the group of anterior cruciate ligament surgery, anatomicfemoral single tunnel technique was performed to 14 patients, while 16 patients were operated by transtibial technique. The group of anatomicalfemoral tunnel technique was composed of 12 male and 2 female. The mean age was 29,4 years, while body mass index was 26,3 in this group. The group of transtibial technique was composed of 15 male and 1 female. In this group, the mean age was 27,2 years, while body mass index is 25,7. All isokinetic tests were performed in Physical Education and Sports College of Balıkesir University. The tests were performed for total of 4 periods including preoperative, postoperative 3rd, 6th and 12th months. The isokinetic tests were performed to both the firm side and the anterior cruciate ligament surgery performed side, at angular velocities of 600/s and 1800/s. The evaluated parameters were peak torque, peak work, peak power, the flexion and extension angle that the peak torque occurred, ratio of peak torque to the patient's weight, ratio of peak work to the patient's weight, and range of articular motion. All patients were examined using Lachmann, anterior drawer and pivot shift tests. Lysholm and International Knee Documentation Committee (IKDC) tests were performed for the functional testing. All examinations and functional testing were conducted at preoperative and postoperative final controls. In isokinetic tests which were conducted with 600/s angular velocity during the postoperative 3rd month, according to the observed differences in measured parameters during knee extension between the firm side and the surgery performed side; peak torque, ratio of peak torque to weight, peak work, ratio of peak work to weight, peak power were found to be lesser in the transtibial group than the anatomic femoral single tunnel group (p˂0.05). In isokinetic tests conducted with 1800/s angular velocity during the postoperative 3rd month, differences in peak power during knee extension were found to be better in the transtibial group compared to the anatomic femoral single tunnel group (p˂0.05). In isokinetic tests done with 600/s angular velocity during the postoperative 6th month, the difference at knee joint angle that obtains the peak torque between two knees was lesser in anatomical femoral single tunnel than the transtibial (p˂0,05). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of other evaluated parameters (p>0.05). No difference was seen in terms of Lachmann, anterior drawer and pivot shift tests, as well. Lysholm and IKDC scores significantly increased in both two groups at the postoperative final controls than the preoperative period. The anatomical femoral single tunnel group had better postoperative Lysholm and IKDC scores than the transtibial group (p˂0.05). Our explanation for the differences in isokinetic tests of the postoperative 3rd month is that patients ignore the extensor muscle strengthening exercises and are unable to adapt the exercise. Furthermore, extensor muscle strength might be affected at early period because the graft of anatomic femoral single tunnel technique progressed at oblique direction in both knee and femoral tunnel. Graft position is closer to the anatomic course and localization of anterior cruciate ligament at the anatomical single tunnel technique. That position can especially provide a better stability for knee at higher activities, particularly for rotational stability. This situation explains the differences in Lysholm and IKDC scores and changes at the extension angle of peak torque that was evaluated at the 6th month of the surgery. There was no significant difference between two groups during final postoperative controls in terms of isokinetic tests. In this respect, we believe that novel studies should be conducted with greater number of participants and longer follow-up period.