Otel işletmelerinde sosyal güvenlik haklarının uygulanmadüzeyinin personeller tarafından değerlendirilmesineyönelik bir araştırma
A research directed to application degree ofsocial security rights in hotel enterprises
- Tez No: 625730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Otel işletmeleri; kesintisiz hizmet veren, emek-yoğun sektörlerin başında gelen ve otomasyon sistemini uygulamanın pek mümkün olmadığı işletmelerdir. Sürekli değişen teknoloji, hizmet ve sunuma anında ulaşılabilirlik ve artan müşteri beklentileri rekabet koşullarını her geçen gün zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, otel işletmelerinin artan müşteri beklentilerine cevap vermesi, değişen rekabet koşullarına uyum sağlaması ve doğru konumlanması açısından daha kaliteli, daha hızlı ve düşük maliyetli hizmet üretmeleri gerekmektedir. Bu üretimin ortaya çıkmasını sağlayacak en önemli unsurun personeller olduğu yadsınamaz bir gerçektir. O halde, otel işletmelerinde çalışan personellerin kanunla belirlenmiş sosyal güvenlik haklarından tam ve zamanında yararlanmaları başta olmak üzere, onların moral-motivasyonunu yükselterek iş verimini artıracak her türlü imkâna kavuşturulmaları işletmelerin başarısı ve devamlılığıyla birlikte üretilen hizmetin beklentileri karşılayacak düzeye ulaşması açısından son derece önemlidir. Her açıdan personel memnuniyetinin sağlanması ve haklarının tam olarak teslim edilmesi, müşteri memnuniyetini de beraberinde getirecektir. Bu çalışma, Gaziantep ilinde bulunan otel işletmelerinde çalışan iş görenlerin Sosyal Güvenlik Haklarının uygulanmasına yönelik bir araştırmadır. Araştırmada Gaziantep ilinde faaliyet göstermekte olan otel işletmelerinde çalışan personelin sosyal güvenlik haklarıyla ilgili görüşleri incelenmiştir. Araştırmadaki veriler anket tekniği ile toplanarak, Gaziantep'te otel işletmelerinde çalışan personellere uygulanmış ve bu görüşler doğrultusunda otel işletmelerinde çalışan personelin sosyal güvenlik haklarının durumu değerlendirilmiştir. Bununla beraber, otel işletmelerinde çalışan personelin sosyal güvenlik hakları ile ilgili görüşleri ile cinsiyet, eğitim durumu, yaş, kıdem ve otellerin yıldız durumu değişkeni açısından, istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığına bakılmıştır. Yapılan analizler sonucunda göre Gaziantep ilinde faaliyet göstermekte olan yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personelin sosyal güvenlik hakları çoğunlukla işveren tarafından korunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the leading labor intensive sectors is hotel enterprises that have non-stop service, and infeasible to apply automation system. Ever-changing technology, immediate availability to service and supply and increasing customer expectations are getting more difficult to conditions of competition day by day. Hence, hotel enterprises need to provide higher quality, faster and low cost service due to fulfill customer expectations, orient to changing conditions of competition and right positioning. It is undeniable truth that employees are the most important factor for providing this production. So, it is extremely important to ensure that the social security rights of employees and to give all chances for better moral and motivation degree of them from the point of success and continuity of hotel enterprises and getting expected degree of the provided service. Obtaining employees satisfaction in every respect and delivering to social security rights to them will bring together to customer satisfaction. This study is a research for application of social securit rights of employees who work in hotel enterprises in Gaziantep City. In this research, opinions about social security rights of employees who work in hotel enterprises in Gaziantep were examined. The data collected by the survey questionnaire and applied to employees who work in hotel enterprises in Gaziantep. Situation of social security rights of employees who work in hotel enterprises evaluated in accordance with these opinions. However, the hotel management 's views on the rights of employees to social security and in terms of the variables that are gender, level of education, age, seniority and star status of hotels, whether or not statistically significant differences were determined.