Mesanenin değişici epitel hücreli karsinomlarında nükleer morfometrik parametrelerin ve DNA içeriğinin klasik prognostik faktörler ile karşılaştırılması
- Tez No: 88274
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Mesane kanserleri, tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen morbidite ve mortalite yönünden önemli bir problem oluşturmaktadır. Farklı biyolojik davranış ve malignite potansiyeline sahip olan bu heterojen neoplazi için farklı histolojik dereceleme sistemleri geliştirilmiştir. Ancak, bu histolojik dereceleme sistemlerinin sübjektif olması nedeniyle, derecelemenin yinelenebilirliğinin düşük olduğu görülmektedir. Transüretral rezeksiyona rağmen yüzeyel mesane kanserlerinin önemli bir kısmında nüks gelişmekte ve olguların %15-20'si kas tabakasına invazyon gösteren yüksek dereceli kanserlere dönüşmektedir. Histolojik dereceleme bu olguların baştan belirlenebilmelerini saptamada yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, görüntü analizi yöntemlerini kullanarak, mesanenin 86 değişici epitel hücreli karsinoma olgusunda nükleer morfometrik özelliklerini ve DNA ploidisini incelemek ve bu parametrelerin klasik prognostik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Ayrıca, çalışmada bu parametreler ile nüks olasılığı arasındaki ilişki de incelenmiştir. Sonuç olarak; en büyük 10 nükleusun ortalama nükleer alanının ve DNA ploidisinin klasik prognostik parametreler ile belirgin olarak ilişkili olduğu saptanmıştır. DEHK'lar için sitomorfometrik olarak ikili histolojik dereceleme sisteminin daha uygun olduğu görülmektedir. Yüzeyel karsinomalarda, morfometrik parametreler ve DNA ploidisi hastaların prognoz açısından farklı gruplara ayrılmalarını saptamada katkı sağlayabilmektedir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Carcinomas of the bladder cause important problems of mortality and morbidity despite diagnostic and theurapeutic improvements. A variety of grading systems have been developed to reflect the different biologic behavior and malignant potential of this heterogenous neoplasm. However, these histologic grading systems are subjective and reproducibility is low. In spite of transurethral resection, an important number of superficial bladder cancer relapse and 15-20% of these transform into high grade cancers invading muscle layer. Histologic grading is insufficient in the detection of these cases at the time of diagnosis. The aims of this study are to study nuclear morhometric features and DNA ploidy status of 86 cases of transitional cell bladder carcinomas and to evaluate the relationship of these parameters with the conventional prognostic factors using image analysis methods. The relationship between these parameters and likelihood of relapse have also been investigated. In conclusion, the mean nuclear area of the 10 largest nuclei and DNA ploidy status have been shown to be significantly correlated with conventional prognostic factors. Cytomorphometrically, a binary grading system seems more suitable for transitional cell carcinoma of the bladder. For superficial carcinomas; morphometric parameters and DNA ploidy analysis can be helpful in the seperation of the patients into prognostically different groups. 56