Preeklamptik anne bebeklerinde hematolojik değişiklikler
Neonatal hematological changes associated with preeclampsia
  1. Tez No: 625736
  2. Yazar: SEMİH BOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada preeklamptik annelerin preterm ve term bebeklerindeki hematolojik değişiklikleri araştırmak amaçlanmıştır.Çalışma Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2000-Aralık 2001 yılları arasında, 234 yenidoğan üzerinde gerçekleştirildi. Bu yenidoğanların 119'u preeklamptik anne bebekleri idi. Tüm bebeklerin ilk 6-12 sat içinde venöz kan örnekleri alınarak nötrofil, trombosit ve hematokrit değerleri tespit edildi ve preeklamptik ( grup 1), ve sağlıklı (grup 2) anne bebeklerinin sonuçları karşılaştırıldı. Preeklamptik anne bebeklerinde nötropeni %37, trombositopeni %14, polisitemi % 12 oranında saptandı. Term bebeklerde gruplar arasında nötropeni açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia has a high risk of mortality and morbidity. In this study,we aimed to evaluate the hematological changes associated with preeclampsia among full-term and pretem newborns. The study was performed in Zeynep Kamil Education and Research Hospital between January 2000 and December 2001. This retrospective study was conductedamong 234 babies. One hundred and nineteen of them were the babies of mothers with pregnancy-induced hypertension. Venous blood samples were taken from all the babies in the 6th-12th hours of their life to evaluate hematocrit,neutrophil and thrombocyte values. We compared the results of hypertensive (group 1) and healthy (group 2) mothers' babies. The results of hypertensive mother's babies were as follows; neutropenia was 37%, thrombocytopenia was 14%, and polycythemia was 12%. There was no significant difference between the groups in terms of neutropenia in term babies.