Mekanik ventilatöre bağlı yoğun bakım hastalarında inspiratuvar kas eğitiminin solunum kas gücü ve diyafram kalınlığı üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effects of inspiratory muscle training on respiratory muscle strength and diaphragm thickness in intensive care patients with mechanical ventilator
  1. Tez No: 625753
  2. Yazar: HARUN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğun bakımda entübe ya da trakeostomili mekanik ventilatöre bağlı hastalarda inspiratuvar kas eğitiminin solunum kas gücü ve diyafram kalınlığı üzerine etkilerini incelemek amaçlandı. Yöntem: Yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlı olgular blok randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki olgulara (n=12) solunum kontrolü, diyafram solunumu, kostal ekspansiyon egzersizleri, postüral drenaj, etkili öksürme, yatak içi ROM egzersizleri ve mobilizasyondan oluşan konvansiyonel göğüs fizyoterapisine ek olarak günde 2 defa inspiratuvar kas eğitimi uygulandı. Kontrol grubundaki olgulara (n=12) ise konvansiyonel göğüs fizyoterapisi uygulandı. Uygulanan eğitimler entübasyondan en az 48 saat sonra başlandı ve olgular taburcu olana kadar ya da eğitimin 21. gününe kadar uygulandı. Tüm olguların eğitim öncesi inspiratuvar kas gücü, diyafram kalınlığı, hareketliliği, mekanik ventilatör parametreleri, tidal volümleri, dakika ventilasyonları ve fiziksel fonksiyon düzeyleri; ekstübasyon öncesi inspiratuvar kas gücü, mekanik ventilatör parametreleri, tidal volümleri ve dakika ventilasyonları; taburculuk öncesi inspiratuvar kas gücü, diyafram kalınlığı, hareketliliği ve fiziksel fonksiyon düzeyleri değerlendirildi ve ekstübasyon durumları, süreleri ve taburculuk süreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to analyze the effects of the inspiratory muscle training (IMT) on respiratory muscle strength and diaphragm thickness in intensive care patients with mechanical ventilator. Methods: Subjects with mechanical ventilator in intensive care were divided into two groups by block randomization. In the study group (SG), (n=12), IMT was performed 2 times a day in addition to conventional chest physiotherapy (CP) consisting of breathing control, diaphragm breathing, costal expansion exercises, postural drainage, effective coughing, in-bed ROM exercises and mobilisation. Conventional CP was applied to the control group (CG), (n=12). The trainings were applied after 48 hours of intubation and until discharge or until the 21st day of the training. Inspiratory muscle strength (IMS), diaphragm thickness and mobility, physical function levels were assessed before training and discharge; IMS, mechanical ventilator parameters, tidal volumes and minute ventilation were assessed before training and extubation. The number of subjects who were extubated, length of the extubation and length of stay at intensive care were recorded. Results: Inspiratory muscle strength, diaphragm thickness and mobility, tidal volumes and minute ventilation and pyhsical function levels were singnificantly increased in SG before discharge (p0.05), significant decreases in the diaphragm thickness were observed.