Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda inspiratuar kas eğitimi ve diyaframa nöromusküler elektrik stimülasyonun etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of inspiratory muscle training and neuromuscular electrical stimulation to diaphragm muscle in mechanically ventilated patients
- Tez No: 709173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız mekanik ventilatöre bağlı hastalarda İnspiratuar Kas Eğitimi (İKE) uygulaması ile diyaframa Nöromusküler Elektrik Stimülasyonu (NMES) uygulamasının solunum kas kuvveti, mekanik ventilatör parametreleri ve fiziksel fonksiyon seviyesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacı ile yapıldı. Yoğun bakımda yatan, mekanik ventilatöre bağlı 51 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar blok randomizasyon ile İKE ve NMES gruplarına ayrıldı. Çalışma İKE grubu (n=16), NMES grubu (n=16) olmak üzere toplamda 32 katılımcı ile tamamlandı. İKE grubundaki katılımcılara göğüs fizyoterapisi, yatak içi EHA ve mobilizasyondan oluşan rutin yoğun bakım fizyoterapisine ek olarak günde 2 seans İKE uygulaması yapılırken; NMES grubuna ise rutin yoğun bakım fizyoterapisine ek olarak günde bir kez diyaframa 45 dk NMES uygulaması yapıldı. Sonuç ölçümlerinde; inspiratuar kas kuvveti, mekanik ventilatör parametreleri ve fiziksel fonksiyon seviyesini değerlendirmek için Yoğun bakım fiziksel fonksiyon testi (PFİT) kullanıldı. Katılımcıların tedavi öncesi Negatif inspiratuar kuvvet (NİF), mekanik ventilatör parametreleri ve fiziksel fonksiyon seviyeleri değerlendirilirken; ekstübasyon öncesi NİF ve mekanik ventilatör parametreleri değerlendirildi. Taburculuk öncesi ise NİF ve fiziksel fonksiyon seviyesi değerlendirmeleri yapıldı. İkincil sonuçlar olarak ekstübasyon başarısı, entübe kalınan süre, taburculuk süresi kaydedildi. Uygulamalar süresince katılımcıların vital bulguları kaydedildi. Çalışmanın sonuçlarında, İKE grubu katılımcıların inspiratuar kas kuvveti, mekanik ventilatör parametreleri ve fiziksel fonksiyon seviyelerinde istatistiksel anlamlı düzelme görülürken (p0,05). İki grubun karşılaştırmasında İKE grubu katılımcıların NİF ve fiziksel fonksiyon seviyesi parametrelerinde daha fazla artış görülürken (p0,05). Katılımcıların entübe kalınan süre ve taburculuk süresi karşılaştırmasında İKE grubu lehine istatistiksel anlamlı farklılık gözlenirken(p0,05). Çalışmamızın sonucunda; mekanik ventilatöre bağlı hastalarda İKE uygulaması NMES uygulamasında göre inspiratuar kas kuvveti ve fiziksel fonksiyon seviyesi üzerine daha etkili olduğu, mekanik ventilatör parametreleri üzerine ise benzer etkileri sağladığı sonuçlarına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of inspiratory muscle training (IMT) and neuromuscular electrical stimulation to diaphragm muscle on inspiratory muscle strength, mechanical ventilator parameters and physical function levels in mechanical ventilated patients Mechanically ventilated 51 patients were divided into two groups by block randomization. Study completed with 32 patients in total, n=16 in IMT group and n=16 in NMES group. Inspiratory muscle training group recieved inspiratory muscle training two times in a day in addition to routine intensitive care physiotherapy and NMES group recieved 45 minutes of neuromuscular electric stimulation on diaphraghm muscle in addition to routine intensitive care physiotherapy. Primariy outcomes were inspiratory muscle strength, mechanical ventilator parameters and physical function level which was evaluated using PFIT. Before the training programme (Negative inspiratory force) NIF, ventilatory parameters and PFIT; pre extubation NIF and respiratory parameters; pre discharge NIF and PFIT parameters were evaluated. In traininig session the vital signs of participants were also recorded. A statistically significant increase was observed in the inspiratory muscle strength, mechanical ventilator parameters and physical function levels of the IMT group (p0.05). In the comparison of the two groups, there was a significantly higher increase in the NIF and physical function level parameters of the IMT group participants (p0.05). A statistically significant difference was observed in favor of the IMT group in the comparison of the intubated time and discharge from ICU time of the participants (p0.05). The IMT was more effective on inspiratory muscle strength and physical function level than NMES in mechanical ventilated patients, and the two therapy methods provides similar effects on mechanical ventilation parameters.