Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda tetik sistem modifikasyonuyla ve eksternal cihazla verilen inspiratuar kas eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of trigger system modification and external device inspiratory muscle training in mechanically ventilated patients
- Tez No: 915639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Mekanik Ventilasyon(MV) desteği alan hastalarda tetik basınç ayarıyla ve harici eşik yükleme cihazıyla uygulanan inspiratuar kas eğitimi (İKE)'nin, solunum kas gücü, ekstübasyon parametreleri, akciğer hacimleri ve fonksiyonel durum üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmada, otuz sekiz MV alan hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı; Eksternal cihaz grubuna(E-GR) harici eşik cihazı ile İKE, MV tetik basınç modifikasyon grubuna(MV-GR) tetik basınç ayarlanması ile İKE uygulandı. Her iki gruba da göğüs fizyoterapisi, mobilizasyon ve hareket açıklığı egzersizlerini içeren standart fizyoterapi uygulandı. Sonuç ölçümleri, eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilen maksimal inspirasyon basıncı, ekstübasyon parametreleri, ayarlanan MV parametreleri ve fiziksel fonksiyondu. Bunun yanında arteriyel kan gazları ve parsiyel oksijen basıncı/ inspire edilen oksijen fraksiyonu(P/F) oranı, ekstübasyona kadar her seansta tedavi öncesi ve sonrası olarak, akciğer hacimleri ise yalnızca tedavi öncesi ölçüldü. Bulgular: Bu çalışmada, gruplar arasında maksimal inspiratuar basıncı, fiziksel fonksiyon, ekstübasyon parametreleri, arteriyel kan gazları, akciğer hacimleri ve MV destek ayarlarında benzer, anlamlı olmayan iyileşme gözlenmiştir(p>0.05). Grup içi değerlendirmesinde ise iki grup için de zaman içinde sonuç ölçümlerinde anlamlı iyileşmeler gözlenirken(p0,05). Sonuç: MV desteği alan hastalarda, tetik basınç modifikasyonu veya eksternal cihaz ile uygulanan İKE'nin solunum kas gücü, ekstübasyon parametreleri, akciğer hacimleri ve fonksiyonel durum üzerinde benzer etkileri vardır. Her iki yöntem de güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the effects of inspiratory muscle training(IMT) using trigger system modification versus an external threshold loading device on respiratory muscle strength, extubation parameters, lung volumes, and functional status in patients receiving mechanical ventilation(MV). Materials and Methods: In the randomized controlled study, thirty-eight ventilated patients were randomly assigned into two groups: the external device group(E-GR) was applied IMT with a threshold device, and the MV trigger system modification group(MV-GR) was applied IMT with a modified trigger pressure. Both groups received standard physiotherapy, comprising chest physiotherapy, mobilization, and range-of-motion exercises. The outcome measures included maximal inspiratory pressure, extubation parameters, MV support settings, and physical function, assessed before and after the intervention. Additionally, arterial blood gases and P/F ratio were measured pre- and post-treatment in each session, but lung volumes were measured each pre-session until extubation. Results: In this study, similar but non-significant improvements were observed between the groups in maximal inspiratory pressure, physical function, extubation parameters, arterial blood gases, lung volumes, and MV support settings(p>0.05). In the within-group analysis, significant improvements in outcome measures over time were observed in both groups(p0.05). Conclusion: In MV patients, IMT applied with both methods trigger system modification and external threshold loading device has similar effects on respiratory muscle strength, extubation parameters, lung volumes, and functional status. Both methods can be used safely and effectively.