Birleşmiş Milletler kapsamında insan haklarını koruma mekanizmaları
Mechanisms for the protection of human rights under the United Nations
  1. Tez No: 625762
  2. Yazar: HADI TAWAKULI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İkinci Dünya Savaşın'dan sonra Birleşmiş Milletler Örgütü,insan haklarının korunması ve geliştirilmesi alanında önemli bir role sahip olmuştur. Bu rol Birleşmiş Milletler bünyesinde bir dizi organ tarafından ve bir dizi yöntem vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu yöntemler; sözleşmeyle öngörülen özel denetim organının yetkisinin tanınmış olmasıdır yani sözleşme içi koruma yöntemleridir. Diğeri ise sözleşme dışı koruma yöntemleridir. Sözleşme dışı koruma sisteminin dayanağı, BM Şartı ve Evrensel İnsan Hakları Bildirisidir.Sözleşme dışı koruma yöntemleri; İnsan Hakları Konseyi bünyesinde yürütülen evrensel periyodik inceleme mekanizması, şikayet başvurusu yöntemi ve özel yöntemlerdir. Sözleşme içi koruma yöntemleri ise; raporlara dayalı koruma yöntemi, devletler arası Şikayet yöntemi, bireysel başvuru yöntemi, soruşturma yöntemi ve ziyarete dayalı koruma yöntemi olarak sınıflandırılabilir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the United Nations Organization has played an important role in the protection and development of human rights. This role has been realized by a number of bodies within the United Nations and througha number of methods. The methods are; the authority of the special supervisory body provided forby the contract is recognized; the other isnon-contractualprotection methods. The basis of the non-convention protection system is the UN Charter and Universal Declaration of Human Rights. Non-contractual protectionmethods; The universal periodic review mechanism within the Human Rights Council is a complaint application method and special methods. In-contractprotection methods; protection based on reports, interstate complaint method,individual application method, investigation method and visit based protectionmethod.