Bölgemiz sosyoekonomik düzeyi farklı iki ilköğretim okulundaki hepatit a ve hepatit b seroprevalansı
Seroprevalance of hepatitis a and hepatitis b in two primary schools with different socioeconomic levels in our region
- Tez No: 625766
- Danışmanlar: DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hepatit A ve hepatit B aşılarının ülkemiz Genişletilmiş Bağışıklama Programı'na girmeden önce, sosyoekonomik düzeyleri farklı iki okulda, 7-15 yaş arası çocuklarda her iki etkene yönelik aşılama oranlarının ve seroprevelansların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, 2003 yılında, İstanbul Bakırköy ilçesinde, sosyoekonomik düzeyi farklı iki okulda öğrenim gören 546 çocuk arasında yapılmıştır. Ebeveynlere çalışma öncesi bilgilendirme toplantısı yapılmış, çalışmaya gönüllü ebeveynlerin çocukları çalışmaya dâhil edilmiştir. Çocukların hepatit A ve hepatit B aşıları uygulanma durumu, çocukta sarılık geçirme öyküsü sorgulandı. Çocuklardan alınan venöz kanlardan Anti HAV IgG, HbsAg, Anti Hbs belirteçleri çalışılmıştır. Bulgular: Sosyoekonomik düzeyin daha yüksek olduğu okulda hepatit A ve hepatit B aşısı ile aşılanma oranları ve bu etkenlerin seroprevalansları istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Sonuç: Ulusal Aşılama Programı'nda yer almayan aşıların uygulanması, sosyoekonomik düzeye göre farklılık gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the vaccination rates and seroprevalences related to hepatitis A and hepatitis B vaccines in children between 7-15 years of age, in two schools from different socioeconomic levels, before they entered in The Expanded Programme on Immunization in Turkey. Method: Our study was performed in 2003 in 546 children in two schools from different socioeconomic status in Istanbul Bakırköy district. Parents were informed before the study in an informative meeting and children of those parents who were willing to participate in the study were included in this survey. Administration of hepatitis A and B vaccines and history of jaundice in children were questioned. Anti HAV IgG, HbsAg and Anti Hbs markers were studied from venous blood samples drawn from children Results: Vaccination rates with hepatitis A and hepatitis B vaccines and seroprevalence of these agents were found to be significantly higher in the school where the socioeconomic level was higher. Conclusion: The administration of vaccines not included in National Immunization Program may vary depending on socioeconomic status.