Modifiye radikal mastektomi sonrası uygulanan intravenöz dekstran-40 infüzyonunun cilt flep dolaşım bozukluğu üzerine etkisi
The effect of an intravenous infusion of dextran-40 applied after modified radical mastectomy on skin flap circulation
  1. Tez No: 625767
  2. Yazar: TEZCAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Modifiye radikal mastektomi sonrası dekstran-40 infuzyonunun cilt flebi beslenmesi üzerine katkısının araştırılması. Materyal ve metod: Modifiye radikal mastektomi yapılan 28 hasta Ağustos 1999 ve Mart 2004 tarihleri arasında hastanemizde prospektif olarak takip edilmiştir. Dekstran-40 infüzyonu uygulanan ve uygulanmayan hastalarda mastektomi sonrası gelişen cilt flep nekrozu insidansı ve nekroz alanı takip edildi. Sonuçlar: 52 hastanın 5'inde (%9.6) flep nekrozu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Backround: To determine whether dextran-40 infusion improves skin flap viability after Modified radical mastectomy. Material and methods: Twenty-eight patients who underwent modified radical mastectomy were followed prospectively between August 1999 and March 2004 in a community hospital. Incidence of the postmastectomy skin flap necrosis and outcome of the necrotic area were followed in this group of patients whether dextran-40 infusion performed or not. Results: Flap necrosis was observed in 5 (9.6%) of 52 patients.