Antineoplastik ilaçlarla çalışan sağlık çalışanlarında güvenli çalışma ve antineoplastik ilaçlardan etkilenme durumunun değerlendirilmesi
Use of safe handling precautions and evaluation of the effect of antineoplastic drugs in healthcare workers handling antineoplastic drugs
- Tez No: 625789
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TÜRKAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, antineoplastik ilaçların yoğun olarak kullanıldığı birimlerde çalışan, sağlık çalışanlarında antineoplastik ilaçlarla güvenli çalışma durumunu belirlemek ve Comet test ile sağlık çalışanlarının antineoplastik ilaçlardan etkilenme durumunu değerlendirmektir. Bir üniversite hastanesinde en az bir yıldır antineoplastik ilaçların hazırlanmasında, uygulanmasında ve kontamine atıkların taşınmasında görevli 40 sağlık çalışanı olgu grubunu; bu olgularla yaş, cinsiyet ve sigara içme durumu bakımından birebir eşleşen ve kemoterapötiklere maruziyeti olmayan 40 sağlıklı birey kontrol grubunu oluşturmaktadır. Olgu ve kontrol gruplarının periferik kan lenfositlerinde DNA hasarı,“Comet”tekniği ile incelenmiştir. DNA hasarını değerlendirmek için kuyruk % DNA, kuyruk momenti ve olive kuyruk momenti olmak üzere üç parametre kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarında antineoplastik ilaçlarla güvenli çalışma durumunu değerlendirmek için Polovich ve Clark tarafından geliştirilen Kemoterapötiklerin Güvenli Kullanım Anketi ve Tehlikeli İlaçların Güvenli Kullanımını Etkileyen Faktörler Modeli'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the use of safe handling precautions in healthcare workers handling antineoplastic drugs and to evaluate the state of being affected by antineoplastic drugs with the Comet Test method in healthcare workers who are in constant contact with these drugs. 40 healthcare workers handling antineoplastic drugs in a university hospital for at least a year constituted the case group; 40 healthy individuals, who matched these cases in terms of age, gender and smoking status and were not exposed to chemotherapeutics, constituted the control group. DNA damage, in the peripheral blood lymphocytes of the case and control groups were investigated with the“Comet”technique (alkaline single cell gel electrophoresis). Three parameters, tail% DNA, tail moment and olive tail moment, were used to evaluate DNA damage. Chemotherapy Handling Questionnaire and The Factors Predicting Use of Hazardous Drug Safe-Handling Precautions model developed by Polovich and Clark were used to evaluate the use of safe handling precautions in healthcare workers.