Aç karnına yapılan rekreatif egzersizlerin yağ ve kas oranına etkisi
The effect of fasting recreative exercises on fat and muscle ratio
- Tez No: 625794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YALÇIN BEŞİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İstanbul'da yaşayan 25-45 yaş aralığında bilinen herhangi bir hastalığı olmayan bireyler arasında aç karnına yapılan rekreatif egzersizlerin yağ ve kas oranına etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu kapsamda yaptığımız çalışmamızda 38 kişi (27 kadın, 11 erkek) çalışma grubu ve 38 kişide (32 kadın, 6 erkek) kontrol grubu olmak üzere toplamda 76 gönüllü katılımcı ile çalışılmıştır. Katılımcılara sözlü olarak rekreatif egzersizler, sağlıklı beslenme, açlık süreleri hakkında ve yapılacaklarla ilgili bilgi verilmiş, aç ve tok karnına olmak üzere 2 grup içinde rekreatif egzersiz için ön test yapılmış ve 6 haftalık çalışma sonunda son test yapılarak yağ ve kas oranlarınının istatistiksel olarak analizi yapılmıştır. Ön test ve son test ölçümleri için biyoelektrik impedans yöntemi kullanılarak, inbody 230 biyoelektrik impedans analiz cihazı kullanılmıştır ve verilerin analizi için SPSS 23.0 paket programından destek alınarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma grubunda aç karnına rekreatif egzersiz yapan katılımcıların ön test-son test yağ ve kas oranları analiz edilmiş istatistiksel olarak anlamlı bir etki gösterdiği görülmüştür ve kontrol grubunda da tok karın ile rekreatif egzersiz yapan katılımcıların ön test-son test yağ ve kas oranları analiz edilmiş istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Çalışmada veriler normal dağılım gösterdiğinden Paired T-Test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effect of fasting recreational exercises on fat and muscle ratio among individuals without any known disease in the 25-45 age group living in Istanbul. Method: In this study, 38 volunteers working group (21 females, 11 males) and 38 volunteers control group (32 females, 6 males) were included in the study. Participants were informed verbally about recreational exercises, healthy eating, fasting times and things to do. Pretesting was performed for two groups of fasting and full stomach on a fast and full stomach. After the 6-week study, the final test was performed and fat and muscle ratios were analyzed statistically. Inbody 230 bioelectrical impedance analyzer was used for pre-test and post-test measurements using the bioelectrical impedance method and SPSS 23.0 program was used for data analysis. Results: In the study group, pre-post-test fat and muscle ratios of the participants who performed fast-exercising on an empty stomach, and pre-test-post-test fat and muscle ratios of the participants exercising with full stomach in the control group were found to be statistically significant. Paired T-Test was applied since the data showed normal distribution.