Unilateral dizaltı amputelerde denge egzersizlerinin yürüme aktivitesi üzerine etkisi
The effect of balance exercises on walking activity in unilateral underground amputes
- Tez No: 625793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı unilateral diz altı amputelerde denge eğitiminin yürüme aktivitesi üzerine etkisini incelemekti. Yöntem: Çalışmaya 40 unilateral diz altı ampute hasta alındı ve katılımcılar grup 1 fizyoterapi grubu (n=20) ve grup 2 (n=20) kontrol grubu olarak bilgisayar programı aracılığı ile randomizasyon yapılarak ayrıldı. Fizyoterapi grubuna klasik fizyoterapinin (destek ve kuvvetlendirme egzersizleri) yanı sıra denge egzersizleri, kontrol grubuna ise klasik fizyoterapi ev programı olarak uygulandı. Katılımcılara eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, kuvvet değerlendirmesi, berg denge ölçeği, tek ayak üzerinde durma testi, tinetti denge ve yürüme testi, otur kalk testi ve gözlemsel yürüme analizi testleri uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesinde v sonrasında olmak üzere 2 kez yapıldı. Bulgular: Kuvvet egzersizlerinin denge yetisine etkisi incelendiğinde hem çalışma grubunda hem de kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlendi (p 0,05). Denge egzersizlerinin toplam yürüme puanlarını etkilemesine ilişkin veriler incelendiğinde çalışma grubunun ön teste son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p0,05). Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda unilateral diz altı amputelere uygulanan 6 haftalık kuvvet egzersizlerinin denge yeteneğine olumlu etkisi olduğu görüldü. Ayrıca denge egzersizlerinin yürüme aktivitesine de olumlu etkisi olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The aim of this study was to investigate the effect of balance training on gait activity in unilateral sub-knee amputees. Method: Forty unilateral amputee patients were enrolled in the study and the participants were divided into two groups as physiotherapy group (n = 20) and group 2 (n = 20) as a control group. Apart from classical physiotherapy, balance exercises were applied to the physiotherapy group and classical physiotherapy home program was used to the control group. Participants were evaluated for range of motion, strength assessment, berg balance scale, one-foot stand test, tinetti balance and gait test, sit-up test and observational gait analysis tests. Evaluations were made twice before and after treatment. Results: When the effect of strength exercises on one foot eyes open balance ability was examined, a statistically significant difference was observed in both the study and control groups (p 0.05). In the control group, there was no difference between the pre-test and post-test scores (p> 0.05). Conclusion: As a result of this study, it was seen that 6 weeks of strength exercises applied to unilateral sub-knee amputees had a positive effect on balance ability. In addition, balance exercises had a positive effect on walking activity.