Aprantilerde beslenme durumunun saptanması
Determination of nutritional status of apprentices
  1. Tez No: 625795
  2. Yazar: ŞEYMA SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Adolesan dönem; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyümenin olduğu gelişimin en hızlı evrelerinden biridir. Ülkemizde adolesan sporcuların beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktivitelerinin değerlendirildiği az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, adolesan at biniciliği ile uğrasan sporcuların beslenme durumlarını ve antropometrik ölçümlerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, Türkiye Jokey Kulübü Apranti Eğitim Merkezinde 15-17 yaşları arasındaki toplam 50 erkek sporcu katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri ve 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Veriler SPSS 21.0 programıyla değerlendirilmiştir. Aprantilerin, antropometrik ölçümleri ortalamaları yaşa göre incelendiğinde Z-skorlarının ağırlıkta -2,75±0,85, boyda -2,35±1,03 ve Beden Kütle İndeksinde (BKİ) ise -1,54±0,92 olduğu tespit edilmiştir. 1. ve 2. Sınıf aprantilerin yaşa göre BKİ Z-skoru karşılaştırıldığında, 1. sınıfın Z-skorunun anlamlı olarak 2.
Özet (Çeviri)
The adolescent period is one of the fastest stages of development with rapid growth in physical, biochemical, psychological and social features. There are not enough studies completed in Turkey on evaluation of nutrition habits of adolescent athletes and anthropometric measurements in particular sports branches. This study aimed to determine the nutritional status and anthropometric measurements of apprentice (jockey apprentice) athletes who were subjected to horse riding. This study was conducted in Turkey Jockey Club Apprentice School with a total of 50 male athletes that attended the course. Participants were aged between 15-17 years. Demographic data, anthropometric measurements and 3-day food consumption records of the participants were obtained. The data analyzed with SPSS 21.0 program. When the mean values of anthropometric measurements of the apprentices were examined by age, it was found that the z-scores were -2.75 ± 0.85 in weight, -2.35 ± 1.03 in height, and -1.54 ± 0.92 in the Body Mass Index (BMI).