Kistik fibroz tanılı hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life in cystic fibrosis patients
  1. Tez No: 625796
  2. Yazar: GULZAR ALISHBAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYYAR ARVAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Kistik fibroz (KF) çoklu organ tutulumu ile seyreden bir hastalıktır, farklı hastalık bulguları ile yaşam kalitesini etkilemektedir. Yaşam beklentisinin 40'lı yaşlara kadar uzaması ile birlikte hastalık ilişkili yaşam kalitesi (HRQOL) sorgulanmaya başlanmıştır. Amaç: Çalışmamızın amacı, KF tanılı çocuklarda HRQOL değerlendirilmesi, hastalık şiddeti, klinik bulgular ve demografik özelliklerin yaşam kalitesi üzerinde etkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca, Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibroz Anketi (CFQ-R) formunun Türkçe versiyonunun güvenilirlik ve geçerililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 54 KF hastası ve 46 ebeveyne CFQ-R formu uygulandı; hastalık şiddeti modifiye Shwachman-Kulczycki (SK) skorlamasına göre değerlendirildi. Hastaların diğer klinik bilgilerine dosyalarından ulaşıldı. Bulgular: Katılımcıların %43'si kadın (n=23) %57'ü (n=31) erkekti, yaş ortalaması 13.3 ± 3.96 idi. Ebeveynler ile çocuklar arasında özellikle yaşam kalitesinin fiziksel işlevsellik, beslenme bozuklukları, beden görünümü, tartı ve solunum bulguları gibi daha somut alt başlıklarda güçlü (Spearman rho>0.6) korelasyon saptandı. Cinsiyete göre karşılaştırıldığında adolesan kadınların tartı alt başlığında bildirdiği yaşam kalitesi puanı erkeklere göre belirgin yüksekti(ortanca 66 vs 33), fakat istatistiksel anlamlı fark saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cystic fibrosis (CF) is a disease affecting multiple organ systems, thus disturbing health related quality of life (HRQOL) in many different ways. Prolongation of life expectancy in CF to the 4th decade makes HRQOL an important issue. Aim: Aim of this study is to measure HRQOL in pediatric CF population, and to analyze the effects of disease severity, clinical findings and demographic characteristics on different domains of HRQOL. We also intended to evaluate reliability and validity of the Turkish CF Questionnaire Revised (CFQ-R) forms. Method: 54 CF patients and 46 parents/caregivers filled the appropriate CFQ-R forms. Disease severity was evaluated via modified Shwachman Kulczycki (SK) score, and additional clinical information was obtained from patient records. Results: 43% (n=23) of patients were female and 57% (n=31) were male, mean age of patients being 13.3 ± 3.96 years. Patients' and caregivers' results on more observable domains of HRQOL such as physical functioning, eating problems, body image, weight and respiratory findings showed strong correlation (Spearman's rho>0.6). No significant difference was found in any HRQOL domain between sexes, although female adolescents got higher points than males on weight domain (Mdn 66 vs 33). HRQOL points of patiens with SK score over 70 was significantly higher (p>0.05) in physical functioning, body image, weight, respiratory and digestive findings domains of HRQOL. Conclusion: All 3 forms of CFQ-R Turkish version showed fair internal consistency and discriminating validity for disease severity; larger studies are needed for generalization. Only observable domains of HRQOL can be evaluated by proxy reported assesment. Importance of weight gain and proper nutrition should be emphasized in female adolescent CF population.