Bebeklerde intestinal stomaterapi işlemi sırasında yatak başı müzikli dönence kullanımının fizyolojik parametreler ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of musical mobile usage on the physiological parameters and pain level during intestinal stomaterapy procedure in infants
- Tez No: 625808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma bebeklerde intestinal stomaterapi işlemi sırasında yatak başı müzikli dönence kullanımının fizyolojik parametreler ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Aralık 2018-Ekim 2019 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk cerrahisi ve ürolojisi biriminde izlenen 66 bebekle (Dönence grubu:33, Kontrol grubu:33) yapılmıştır. Veriler“Veri Toplama Formu”ve“FLACC Ağrı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada dönence ve kontrol grubuna ait tanıtıcı özellikler arasında fark anlamsız olup (p>0,05) gruplar homojen dağılmaktadır. Grup içi sonuçlar incelendiğinde; stomaterapi sırasında müzikli dönence kullanılan gruptaki bebeklerin KTA, SPO2, sistolik ve diastolik kan basıncı ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Öte yandan vücut sıcaklığı ve FLACC ağrı puan ortalamaların stomaterapiden hemen sonra artış gösterdiği saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of bedside music mobile use on physiological parameters and pain level during intestinal stomaterapy in infants. The study was carried out with 66 babies (music mobile group: 33, Control group: 33) who were followed in pediatric surgery and urology unit of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between December 2018- October 2019. Data were collected using“Data Collection Form”and“FLACC Pain Scale”. They were evaluated using the appropriate statistical methods in the SPSS 22.0 program. The difference between the descriptive features of music mobile and control group was not significant (p> 0.05) groups are distributed homogeneously. When the in-group results were examined; There was no significant change in the mean values of KTA, SpO2 and blood pressure of the infants in the music mobile group during stomaterapy (p>0.05). Body temperature and FLACC pain scores were found to increase immediately after stomaterapy (p 0.05).