Yaşlılarda primer sarkopeni ve serum myostatin düzeyi ilişkisi
The relationship between primary sarcopenia and serum myostatin levels in older patients
  1. Tez No: 625809
  2. Yazar: AYŞE GÜL SATMAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DÖVENTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkopeni; yaşa bağlı iskelet kas gücü ve kitlesinin azalmasıyla karakterize, geriatrik bir sendromdur. Yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada; yaşlı primer sarkopenik hastalarda sarkopeni ve miyostatin düzeyi ilişkisini değerlendirmek ve tanıdaki kullanılabilirliğini araştırmak hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya 65 yaş üzeri 40 primer sarkopenik hasta, 40 sarkopenik olmayan yaşlı ve 40 yaş altı 40 sağlıklı gönüllü olmak üzere, toplam 120 kişi dâhil edildi. Sarkopeni tanı ölçütü olarak EWGSOP2 kriterleri kullanıldı. Tüm serum numuneleri ölçüme kadar -80 0C derecede saklandı. Bu örneklerde, ELISA yöntemi ile serum miyostatin düzeyine bakıldı. Hasta ve sağlıklı 65 yaş üstü kişilere SARC-F testi yapıldı. Ayrıca son 6 ay içerisinde bakılmış olan kemik yoğunluğu DEXA ölçümleri T- skoru cinsinden belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Sarcopenia; is a geriatric syndrome characterized by age-related skeletal muscle strength and decreased mass. The aim of this study was evaluated the relationship between sarcopenia and myostatin levels in primary sarcopenic patients, investigated its usefulness in diagnosis. Methods: 40 primary sarcopenic patients over the age of 65, 40 non-sarcopenic elderly, and 40 healthy volunteers under 40 years were included in the study. EWGSOP2 criteria were used as the diagnostic criteria for sarcopenia. Serum myostatin levels were measured by ELISA method. The bone density with DEXA measured in the last 6 months were determined in terms of T score.