Melt pool temperature distribution analysis in selective laser melting process
Seçici lazer ergitme işleminde ergime havuzu sıcaklık dağılımının analizi
  1. Tez No: 625829
  2. Yazar: MEHMET BURAK ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP FAZIL YILMAZ, PROF. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, toz metallerin üzerinde uygulanan Seçici Lazer Ergitme (SLM) işleminin önemini araştırmaktır. Katı serbest şekilli üretim tekniği olan SLM, metalik malzemeler için birçok katkı üretim prosesi de dahil olmak üzere karmaşık geometrik şekil oluşturmak için kullanılan en popüler yöntemlerdendir. SLM işleminde eriyik havuzunun sayısal modellemesi ve sıcaklık dağılım simülasyonları çalışılmıştır. Bu süreçte daha iyi bir kontrol sağlamak için lazer gücü uygulanan erime alanının ve seçilen bölgedeki durumunun simülasyonu oldukça önemlidir. Ergime havuzu geometrisinin sıcaklık dağılım şekli, faz dönüşümünden hemen önceki ısıdan etkilenen bölge (HAZ) olarak tanımlanabilir; erime bölgesi elde edilen bu bölge, istenen geometriyi tamamlamak için tozların kaynaşmasını sağlar. Bu işlemde kontrol tiplerine ve tahmine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tip uygulamalarda metalik tozların durumunu ayırt etmek için, simülasyon aktif rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kullanıcı dostu olacak şekilde uyarlanmış bir metodoloji ile SLM sürecindeki eriyik havuzunda gerçekleşen sıcaklık dağılımının boyutsal simülasyon gösterimi incelenmiştir. Lazer ile toz metal etkileşimindeki anlık sıcaklık, lazer gücü ve zamanla etkilenmektedir. Lazer ışınının yüzeydeki sıcaklık dağılımına etkisi, anlık olarak simulasyon sonuçlarında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate the importance of selective laser melting (SLM) process, with the application of laser on powder metals. SLM is one of the most popular methods to construct complex geometrical shape and advanced in additive manufacturing process for metallic materials. In the thesis, numerical modelling and simulations of temperature distribution of melt pool were analysed in SLM process. In this process, simulation of melting area and its situation in selected region by applied laser power is quite crucial to provide a better control. Temperature distribution of melt pool geometry can be defined by heat affected zone (HAZ), where is just before the phase transformation, melting region is obtained and this region is introduced the fusion of powders to complete needed geometry. There is a need for the control types and prediction. In order to distinguish the case of metallic powders, the simulation take an active role in this type of applications. In this study, demonstration of the dimensional simulation on the temperature distribution of melt pool is examined by user friendly customized methodology has been developed. According to laser interaction powder metals were instantly being affected of time and temperature with laser power. The results of the simulation have showed that the instantaneous position of laser beam effects for temperature distribution on the surface.